İçeriğe geç

Arabanın Göstermiş Olduğu Özelliklerden Hangileri Canlılarla Benzerlik Gösterir?

  Arabalar yapısıyla birlikte sürücülerden başka en fazla 7 oturma yeri olan ve insanları taşımak için imal edilen otomobillerdir. Otomobiller yük veya yolcu taşımak amacıyla dizayn edilen motorlu bir taşıma aracı olmaktadır. Motoru sayesinde herhangi bir hayvan ve insan gücüne gerek kalmadan ulaşım sağlanabiliyor. Üstelik günümüzde en fazla kullanılan araçların arasında başta gelir. Bu noktada merak edilen sorulardan birisi de arabanın göstermiş olduğu özelliklerden hangileri canlılarla benzerlik gösterir sorusudur. Bu soruyu genel olarak şu şekilde özetleyebiliriz:

  • Arabaların hareket edebilmesi için enerji gerekir. Aynı şekilde canlılarda hareket etmek için enerjiye ihtiyaç duyar.
  • Arabalar enerjiyi mazottan veya petrolden alır ve insanlar ise bu enerjiyi yediği yemeklerden almaktadır.
  • Araçlarda enerji oluşturmak adına petrol yakarlar, canlılar ise enerjiyi oluşturmak için besinleri yakmaktadırlar.
  • Arabaların enerjiyi yakması sonucunda çeşitli atıklar meydana gelir ve canlıların enerjiyi yakması sonucunda çeşitli atıklar oluşmaktadır.
  • Arabalar egzoz yoluyla bu atıkları dışarı atarlar ve insanlar da bu atıkları boşaltım sistemiyle dışarı atmaktadırlar.

  Arabalar ile Canlılar Arasındaki Benzerlikler

  Araçların çalışma prensibi neredeyse insanlarla benzer özelliktedir. Örnek olarak arabaların sistemi bozulduğu zaman tamirciye giderek kontrol ettirilmesi gerekiyor. İnsanların sistemi bozulduğunda ise doktora gitmeleri gerekir. Canlılar gibi arabalarında düzenli şekilde bakımının yapılması gerekiyor. Canlılar, sağlıklı ve düzenli besinleri tüketerek vücutlarının bakımını yaptırabilirler. Araba ile canlılar arasındaki benzerlikler birçok anlamda birbirine benzerdir. Araçlar birçok parçadan ve birçok sistemden oluşur. Canlılarda araçlar gibi iç organlara sahiptir. Enerji üretebilir, atık üretebilir ve çalışması için daima bir enerjiye ihtiyacı vardır.

  Arabalar ile Canlılar Arasındaki Farklılıklar

  Araçlar ile insanlar arasında görülen farklılıklar ilk olarak aracın mekanik olmasıdır. Sadece ulaşım amacıyla kullanılırlar. Günümüzün en önemli icatları arasında görülen arabalar, hayatın her alanında avantaj sağlar. Birçok kişiyi aynı anda taşıyabilir ve istenilen noktaya götürebilir. Canlılar arasında olan atlar, eşek ve develerde insanları belirli noktaya götürmek için kullanılmaktadır. Ancak elbette araçlar daha avantajlıdır ve yükleri kolay bir şekilde taşımaya yararlar.