İçeriğe geç

Arabanın Gaz Kesmesi Neden Olur?

  LPG ile çalışan araçların birçoğunda gaz kesme sorunu görülmektedir. Arabanın gaz kesmesi neden olur genel olarak bakarsak bunların bazı nedenleri vardır ve bu nedenler bilindiği ve çözümlendiği takdirde araçların gaz kesmesi gibi bir durumla karşılaşması söz konusu olmaz. LPG gaz kesikliğinin nedenleri ise şu şekilde açıklanabilir:

  • LPG araçlarda gaz kesikliği sorunlarıyla karşılaşmasının nedenlerinden birisi araçların gaz filtresinde sorun olmasıdır. Eğer araçlarda uzun yolda giderken gaz kesilmesi durumu ile karşılaşıyorsa gaz filtresinde tıkanıklık olabilir.
  • Araçlar LPG’de iken gaz kesmesinin en önemli nedeni araç beynindeki elektronik bobinin içinde yer alan deliğin tıkanmasıdır.
  • Bir başka aracın yakıt sisteminin önemli bir parçası haline gelen karbüratörün kirlenmesi veya ayarının bozulması durumunda düzenli bakım gerekir.
  • LPG’de gaz kesikliğinin nedenlerinden birisi şamandıra da tıkanıklığın olmasıdır denilebilir. Şamandıra içinde yer alan delikte tıkanma olması durumunda araçlar gaz kesmektedir.

  Dizel Arabada Neden Gaz Kesmesi Yapar?

  Dizel araç gaz kesmesi genel olarak emme manifoldundan kaynaklanmaktadır. Manifolddan kaynaklı olan sorunlarda her zaman için net bir şekilde kendini belli etmeyebilir. Bu tarz bir sorun ile karşılaşıldığında manifoldun temizliği için çoğu zaman sorunun çözülmesi için yeterlidir. Bunun dışında dizel araçlar içinde sorun egr sisteminden kaynaklı olabilir. Egr, Türkçe açılımıyla beraber egzoz gazı geri çevrimi anlamına gelmektedir ve bu sistemin amacı da egzoz gazının bir kısmının tekrar motora çevrilmesiyle yanma ile meydana gelen ısıyı düşürmektir. Bu sistem çevre korunması oldukça önemlidir.

  Araba Gaz Kesmesi İçin Ne Yapılmalıdır?

  Araçlarda gaz kesmesinin birçok nedeni vardır ve bu nedenlerin hiçbiri çözülmeyecek derecede büyük sorunlar olmamaktadır. Örnek olarak şamandırada tıkanıklık olduğunda bu tıkanıklığın giderilmesi adına şamandıranın temizlenmesi gerekmektedir veya parçaların yenisiyle değiştirilmesi gerekir.  Bunun dışında arabanın gaz kesmesi sorunu için karbüratör ayarının da kontrol edilmesi gerekir ve gerekirse müdahale edilebilir. Eğer karbüratör temizlenmezse ve ayarı da gerektiği gibi yapılmazsa motorun alması gereken LPG miktarı yeterli olmaz. Bu tarz bir durum da motorun arızasına neden olabilir.