İçeriğe geç

Arabanın Dışı Nasıl Temizlenir?

  Araçlarına önem veren ve yanlış bir işlemde bulunmak istemeyen sürücülerin en merak ettiği konulardan birisi de arabanın dışı nasıl temizlenir sorusudur. Bu noktada araçlarınız için doğru malzemeleri tespit etmeniz gerekir aynı zamanda bu malzemelerin kullanımına dikkat etmelisiniz. Araçlarınızın temizliğinde ihtiyaç duyduğunuz kimyasal maddeleri temin ederek talimata uygun şekilde kullanabilirsiniz. Temizlik malzemelerinizi iki gruba ayırın ve işe başlayın. Arabanızın dışını temizlerken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler:

  • Araba dışında kullanmak için jant temizleyici ve kaporta temizleyicisi kullanabilirsiniz.
  • Jantlarda meydana gelen ağır lekeleri gidermek için kullanmanız gereken malzemeleri kesinlikle araç kaportasında kullanmamanız gerekiyor. Kaportanız için özel olarak üretilen boyaya zarar vermeyen bir temizlik malzemesi tercih edilebilir.
  • Üstelik camlarınızı normal temizleyiciyle temizledikten sonra cam temizleyici yardımı ile parlatabilir ve daha net, lekesiz bir görüntü elde edebileceksiniz.

  Araba Dış Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

  Araçlarınız kaç model olursa olsun kesinlikle kaporta temizliğinde fırça kullanmanız önerilmemektedir. Araçların boyasında kılcal çiziklere neden olan sert fırçalar zaman içerisinde boyanın deforme olmasına sebep olur. Üstelik otomatik yıkama istasyonları da araçların kaportasının çizilmesine neden olabilmektedir. Kaporta temizliği için yumuşak bir sünger kullanmak daha güvenli ve daha sağlıklı bir yöntem olur.

  Araçları temizlerken bezler çok önemli olacaktır. Dış mekânın yıkama işlemi bittikten sonrasında geniş bir mikrofiber bez ile araç kurulanmalıdır. Arabanın dış temizliği için kesinlikle basınçlı su tabancalarını doğru şekilde kullanmanız gerekiyor. Aksi takdirde araçlara ciddi manada zararlar verebilmektedir. Kaportaya yakın tutulan yüksek basınçlı su, araçlarınızın boyasına ciddi zararlar verebilmektedir.

  Araba Dış Temizliği Evde Nasıl Yapılır?

  Araba dış temizliğinde mümkünse araçlarınızı gölgede yıkamanız öneriliyor. Çünkü güneş altında yıkama yaptığınızda bu araçlar kurutulmadan su lekelerine maruz kalabilir. Evde araba nasıl yıkanır özetlersek araçlarınızı garajda yıkayabilirsiniz. Bunun dışında ev temizliğinde kullanılan fırçaları değil de daha yumuşak olan fırça ürünleri kullanılabilir. Araçlarınızın iç mekânı ile dış mekânı için ayrı iki bez kullanmanız gerekiyor. Bunların haricinde araç temizliğinde ev kimyasalları değil de araçlar için özel olarak üretilen kimyasal malzemelerin kullanımı öneriliyor.