İçeriğe geç

Arabanın Disklerinden Ses Gelmesi?

  Birçok kişinin günlük hayatta kullandığı araçlar, önemli ulaşım araçlarıdır. Otomobillerin sağlıklı şekilde kullanılması içinde bakımlarının özenli ve zamanında yapılması gerekir. Bakımları zamanında yapılmadığı zaman otomobillerde arızaların oluşma ihtimali daha fazla olur. Bunun yanı sıra otomobillerde yer alan en önemli güvenlik donanımı ise fren sistemidir.

  Frenlerle alakalı bir sorun olan arabanın disklerinden ses gelmesi sorunu da sıklıkla karşımıza çıkabiliyor. Pedala basıldığı zaman pistonlar balataları sıkıştırır ve balatalar ise diski sıkıştırarak durma sağlanmaktadır. Frenleme kuvveti sürtme ile çalıştığı için balatalar aşınabilir ve bu noktada disklerden ses gelebilir.

  Arabanın Disklerinden Ses Geliyor Ne Yapmalıyım?

  Diskten gelen sürtme sesi günümüzde birçok kişinin başına gelen bir durumdur. Balatalar bittiyse, sertse bu ses gelebilmektedir. Özellikle frendeki balatalar zamanla aşınabilmektedir ve bu noktada değişimi gerekmektedir. Bazı sürücüler ise fren balatasını zamanla değiştirmez. Balata bittiğinde ise sac diske sürtmektedir ve ses çıkmaktadır. Bu durum ise oldukça kötüdür ve fren diskleri de zarar görmektedir. Balatalar ile beraber fren diski de değiştirilir ve disklerde torna payı varsa tornalarak düzeltilebilmektedir.

  Fren balata değişimlerinde eğer kaliteli balata kullanılmadıysa fren balataları ses çıkarabilmektedir. Bu durumun çözümü ise fren balatasını kaliteli bir balta ile değiştirmektir. Balataları değiştirdikten sonrasında kısa bir süre geçtiyse araçları bol frenli kullanarak sorunu çözmeyi deneyebileceksiniz. Balatalar diskinize alışabilmektedir.

  Diskten Gelen Sürtme Sesi Sorunu

  Diskten gelen sürtme sesi konusuna bakarsak fren sistemi elemanları arasında olan westinghouse, motordan aldığı emiş ile çalışır. Sağlıklı şekilde çalışabilmesi adına hava kaçağı olmaması gerekiyor. Fren pedalına basıldığı zaman gelen hava sesi ve aynı zamanda araçların teklemelerinin nedeni de westinghouse’un hava kaçırmasıdır denilebilir. Bu noktada araçlarınızı bir fren servisine götürmeli ve bu sorunu çözmelisiniz. Bir hortumu çıkartmak bu tarz bir soruna yol açabileceği gibi westinghouse’un bozulması da bu tarz bir soruna yol açacaktır. Genel olarak araç disklerinden ses gelmesi sorunu içi mutlaka bir teknik servise gitmeniz gerekiyor. Böylece meydana gelen sorununuz için çözüm önerilerinden yararlanabilirsiniz.