İçeriğe geç

Arabanın Kime Ait Olduğunu Sorgulama?

  Özellikle ikinci el araç satın alımlarında plaka kontrolü yapmak isteyebilirsiniz. Arabanın kime ait olduğunu sorgulama yapmak istiyorsanız, SMS, e-devlet yolu ile öğrenebilirsiniz. Gizlilik ilkeleri nedeniyle tek başına plaka numarasıyla araç sahibine ulaşmak ve sorgulama açısından yeterli değildir. Ancak online plaka sorgulama yoluyla plakaların kimlere ait olduğu sorgulanabilmektedir. Öncelikle SMS aracılığıyla sorgulama yapmak istiyorsanız Turkcell, Vodafone ve Türk Telekom gibi operatörlerden detaylı bilgilere ulaşılabilir.

  Araç plakaları devlet tarafından tutulmaktadır aynı zamanda gerek görüldüğünde kullanılan bir bilgidir. Fakat ikinci el araç satın almak isteyenler için devlet tarafından sağlanan imkanlar da vardır. Kişiler plaka üzerinden araç konusunda çeşitli bilgiler aranabilir. Plaka kime ait olduğunu görmek için çeşitli öğrenme yöntemlerinden yararlanabilirsiniz. Üstelik bu işlemi dakikalar içerisinde öğrenebilirsiniz. Bunun için tek yapılması gereken şey ise uygun yönergeleri takip etmenizdir.

  E-Devlet ile Plakadan Araç Sorgulama Yapılır mı?

  E-devlet sistemine giren vatandaşlar e hizmetler kısmından Emniyet Genel Müdürlüğü bölümüne giriş yapabilirler. Bu kısımdan Araç Plaka Sorgulama kısmına girebilir ve sorgulama işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Emniyet Genel Müdürlüğü ile hazırlanan bu hizmet kısmından online plaka sorgulaması yapabilirsiniz. Sisteme girenler ad, soy ad ve T.C. kimlik numarası gibi bilgileri eksiksiz girerek sorgulama yapabilirsiniz. Plakadan isim sorgulama oldukça pratik bir şekilde yapılır. Sadece e-devlet değil, GİB Plaka Sorgulama, kasko şirketinden plaka sorgulama, vergi daireleri, sigorta şirketleri, EGM online plaka sorgulama yöntemlerinden de yararlanabilirsiniz.

  SMS ile Plakadan Araç Sorgulama Yapılır mı?

  Plakadan araç sahibi sorgulama için tüm operatörlerden yardım alabilirsiniz. Ancak bunun için vatandaşların belli bir ücret ödemesi gerekiyor. SMS için araç sorgulama yapabilmek için araç plakası bitişik şekilde yazılmalıdır. Aynı zamanda 5664 numarasına gönderilmesi gerekir. Burada araç plakası eksiksiz ve tam şekilde mutlaka bitişik yazılmalıdır. Yapılan bu sorgulamayla araç plakası üzerinden tüm bilgilere ulaşabilmek mümkün olacaktır. Tüm bu işlemlerle beraber özellikle ikinci el araç alımlarında araçlarınızın kaç kere el değiştirdiğini ve sizden önceki sahibini de rahatlıkla öğrenebilirsiniz.