İçeriğe geç

Ayaklarda Kan Dolaşımını Hızlandırmak Nasıl Olur?

  Ayaklarınızı sürekli soğuk ve ağrılı olarak hissediyorsanız hatta sıklıkla uyuşmalar yaşıyorsanız bunun nedeni ayaklarınızda kan dolaşımının yavaş olmasından kaynaklanıyor olabilir. Bunun için bu yazımızda ayaklarda kan dolaşımı hızlandırmak için neler yapabilirsiniz anlatacağız inşallah faydalı olur.

  1. Gün içerisinde aklınıza geldikçe ayak parmaklarınızı hareket ettirin. Bunu alışkanlık haline getirmeniz ayaklardaki kan dolaşımını hızlandırmak için temek açmak için gereklidir.
  2. Bulunduğunuz yerde sanki yürüyormuş gibi ayaklarınızı gerin. Yani ayak topuklarınızı kaldırın ve ayak uçlarınıza baskı uygulayın.
  3. Ayaklarınıza ara ara masaj yapın.
  4. Bazı çorapların parmak kısımları yırtık olur ve böylelikle kan dolaşımları kısıtlanmaz. Bir doktora başvurarak bu tarz çorapları giyme konusunda istişare yapın ve onun talimatları doğrultusunda hareket edin.
  5. Eğer ve buz gibi uyuşmuş ayaklarınızdan çok şikayetçiyseniz, ayaklarınızda soluk mavi renklenmeler oluyorsa, ayaklarınızda sürekli çatlamalar meydana geliyorsa, tırnaklarınız sürekli kolay kolay kırılıyorsa ve ayaklarınızın devamlı şiş olduğunu düşünüyorsanız o zaman mutlaka bir doktorla görüşmeli ve kan dolaşımınız hususunda tıbbi destek almalısınız.
  6. Eğer bir doktora muayene olduysanız ve size bazı şeyleri yaptığınızdan dolayı bunlar meydana geliyor şeklinde bir gerekçe söylediyse bunları takmamazlık yapmayın ve doktorunuzun söylediklerine harfi harfine uyarak onun dediklerin yapıp yasaklarından kaçının.
  7. Ayaklarda kan dolaşımını hızlandırmak için ilaç alabilirsiniz lakin bu ilaçları doktorunuzun yönergeleri üzerine kullanmalısınız.
  8. Sigara içmek ayaklardaki kan dolaşım hızını azaltır bu sebeple ayaklarınızdaki kan dolaşımını hızlandırmak istiyorsanız sigara içmeyi bırakmayı düşünebilirsiniz.
  9. Yüksek tansiyon ve yüksek kolesterol sonucu damar tıkanıkları yaşanır bu sebeple ayaklarınızda kan dolaşımı hususunda yavaşlamalar meydana gelir. Sürekli tansiyonunuzun ve kolesterolünüzün normal değerlerde olduğundan emin olun.
  10. Yüksek tansiyon gibi yüksek kilolarda ayaklarda damar tıkanıklarına sebep olur ve bunun sonucu kan akışında yavaşlamalar gözlemlenir. Çok kiloluysanız eğer zayıflamayı düşünebilir ve doğrultuda kendinize hedefler koyarak istikrarlı bir şekilde çalışmalara başlayabilirsiniz.
  11. Bir hafta boyunca hareketsiz kalmak ayaklardaki kan akışına olumuz etkiler. Bu nedenle haftada en an 2-3 kere spor egzersizleri yaptığınızdan emin olun. Eğer ayaklarınızda ağrılar yaşıyorsanız zıplamalı ve hoplamalı sporlardan kaçınmalısınız.
  12. Eğer dinlenmek için ayaklarınızı uzattıysanız o zaman diz kapaklarınızın altına birkaç destek koyarak kaldırmayı ve ayaklarınıza kan akışı sağlamayı denemenizi tavsiye ederiz.