İçeriğe geç

Bacak Ağrısı Neden Olur? Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir?

  Bacak ağrısı; kas yapısından, eklemlerden, kemiklerden ve kılcal damarlardan kaynaklanabilir. Bacak ağrısının sebepleri, kişiden kişiye değişebilir. Yaşa bağlı olarak ağrıların sebepleri çoğalabildiği gibi çeşitli kas ve sinir dokusundan kaynaklanan rahatsızlıklar da genç yaştaki insanların en büyük sorunu haline gelebilir. Bacak ağrılarının tedavisi erken teşhisle mümkündür.

  Bacak ağrıları, kasların ve eklemlerin fazla zorlanmasından kaynaklanabilir. Çok fazla yürüyüş yapmanız, uzun süre ayakta kalmanız ya da tam tersi sürekli oturmanız; bacak ağrısının sebepleri olabilir. Bu ağrılar her insanın bir dönem başına gelebilir. Bu ağrılar, istirahatle hallolabilir. Peki istirahatle geçmeyen ağrıların sebebi ne olabilir?

  Zamanla geçmeyen bacak ağrılarınızın birçok sebebi vardır. Bacağınızın dolaşım sisteminde yaşanan problemler bu ağrıların en büyük sebebidir.

  Ezilme, incinme, burkulma, kırılma, çatlama, damar genişlemesi veya daralması, bel fıtığı, varisler, şeker hastalığı, hamilelik ve romatizma bu ağrıların en popüler sebepleridir. Bu çeşit bacak ağrılarının tedavisi kesinlikle uzman hekimler tarafından gerçekleştirilmelidir.

  Geçmeyen bacak ağrısı şikâyetiniz varsa kesinlikle geciktirmemelisiniz.

  Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir?

  İncinme ve benzeri sebeplerden dolayı bacak ağrılarının tedavisi; kas gevşetici kremler, ağrı kesiciler ve sargılarla gerçekleştirilir. Romatizma ve bel fıtığı sebepli ağrılarınız fizyoterapistler eşliğinde tedavi edilir. Damar daralması ve genişlemesinin tedavisi, neden olduğuna göre değişebilir.

  Araştırmalara göre damar daralmasının en büyük sebebi sigaradır. Bu hastalar, eğer sigara kullanıyorsa acilen bırakmalılardır. Hamilelik ve şeker hastalığından kaynaklanan ağrıların tedavisi daha ehemmiyetli gerçekleştirilir. Gereksiz ve yanlış ilaç kullanımını yok etmeli ve doktorunuzun yazdığı, reçeteli ilaçları kullanmalısınız.