İçeriğe geç

Bağırsaklar Neden Düğümlenir?

  https://youtu.be/ujqxz6xGSmI

  Bağırsakların birbiri içine geçmesi ve karışması, bağırsak düğümlenmesi veya tıptaki adıyla invajinasyon olarak adlandırılan sıkıntılı bir süreçtir. Bağırsak içerisinde yer alan dışkının hareket edemeyecek durumda olması bağırsak tıkanıklığına yol açar. Bu tarz durumlar kişilerde ciddi sıkıntılara yol açabileceğinden dolayı acil müdahale gerektirir. Bağırsaklar neden düğümlenir baktığımızda,

  • Bağırsak düğümlenmesinin neden kaynaklandığı net olarak bilinmiyor. Genellikle viral enfeksiyonlar sonucunda meydana gelen bir rahatsızlık olarak biliniyor.
  • Bağırsak düğümlenmesinde, üst solunum yolu enfeksiyonu geçirmiş olanlar hastalarda karşılaşılan durumlardandır.
  • Bazı durumlarda kitleler, lenf düğümleri ve poliper bağırsaklar içerisine geçebilir.
  • Kalın bağırsaktaki bir tümör, meydana gelen iltihaplanma veya yapılan bir ameliyat sonucunda düğümlenme görülebilir.

  Bağırsak Düğümlenmesi Belirtileri

  Bağırsak düğümlenmesi belirtileri genellikle tıkanıklığa bağlı bulgular söz konusudur. Bu bulgular arasında, karında şişlik, gaz çıkaramama, dışkılayamama, aşırı kusma, karında hassasiyet ve ağrı, hızlı kalp atışı ve hızlı nefes alıp verme, kanlı dışkılama gibi belirtiler mevcuttur. Bu belirtiler görüldüğü zaman mutlaka bir teşhis gerekir. Fiziksel muayene sırasında meydana gelen şişlikle saptanmasını sağlar.

  En merak edilen konulardan olan, bağırsak düğümlenmesi ölümcül müdür baktığımızda tıkanan bağırsak tedavi edilmezse ölümcül sonuçlara neden olur. Çünkü rahatsızlığın ilerlemesi durumunda kan iletiminin kesilmesine bağlı şekilde dokuda ölüm gerçekleşebilir. Tedavi öncesi teşhis için kolonoskopi, bilgisayarlı tomografi, direkt karın grafisi, renkli ilaçlı bağırsak filmi gerekebilir.

  Bağırsak Düğümlenmesi Nasıl Geçer?

  Bağırsak düğümlenmesi sağlığı ciddi bir sorundur ve düğümlenene bağırsak dokusu kan akışı bozar. Bağırsak beslenmesinin bozulması kangrene yol açar veya bağırsağın delinmesiyle, içerisindekilerin karın boşluğuna yayılmasına sebep olabilir. Bu durum ciddi bir karın zarı iltihaplanmasına yol açar. Bağırsak düğümlenmesi nasıl geçer baktığımızda en etkili yöntem ameliyattır. Ameliyat sırasında bağırsağın bir kısmını çıkartmak gerekebilir.

  Meydana gelen düğümlenmenin nasıl bir süreç ile geliştiği bağırsak düğümlenmesi ameliyatı ile tespit edilir. Sorun eğer bağırsağın geniş bir alanındaysa bağırsağın bir kısmını çıkartmak gerekir. Hastalara geçici veya kalıcı kolostomi açılabilir. Kolostomi ise bağırsağın dışarıya, karın cildine ağızlaştırılması yani torbaya bağlanmasıyla yapılır.