İçeriğe geç

Bebeklerde Bağırsak Enfeksiyonu Neden Olur?

  https://youtu.be/IIh6RSiwsbg

  Bağırsak enfeksiyonu genellikle virüs, bakteri, parazit veya bunların toksinlerinin sebep olduğu bir durumdur. Bir bebek günde 6-8 kez dışkılayabiliyor ve özellikle anne sütüyle beslenen bebeklerde dışkı sulu ve mukuslu olarak görülür. Dışkısı ise kahverengi, sarı veya yeşil renkli olarak görülebilir. Bebeklerde bağırsak enfeksiyonu neden olur baktığımızda bebeklerde görülen tek neden mikroplardır.

  Anne sütü alan bebeklerde bağırsak enfeksiyonu durumunda anne memesinden bile enfeksiyon bulaşabilir. Bu tarz mikroplar kolaylıkla ağızdan girebilir. Özellikle emzikle, biberonla, içilen sularla bulaşabilir. Dışarıdan yenilen yemeklerle de mikrop geçebilmektedir. Veya yere düşen bir objenin bebeğin ağzına alınmasıyla enfeksiyon görülebilir. Bebeklerin bağırsaklarına bu tarz yollardan kolaylıkla mikroplar yerleşebilmektedir. Bebeklerde bağırsak enfeksiyonu nedeni araştırıldığında genel olarak ağız yoluyla alınan mikroplarla ortaya çıkar.

  Bebeklerde Bağırsak Enfeksiyonu Tedavisi

  Bebeklerde bağırsak enfeksiyonu tedavisi genellikle tanısı alındıysa etkene göre iyileşme süresi 5 ila 10 gün arasında değişebilir. Nadir olarak 14 güne uzar ve parazit, bakteriyel enfeksiyonlarının önemli bir kısmında antibiyotik tedavisi alınabilir. Bu tarz vakalarda genellikle tedaviye yanıt hızlı olur. 2 ila 4 gün içinde tablo geriler. 14 günü geçen ishal durumlarında ise ishal tanısı alınır. Viral isallerin %15 kadarı ortalama olarak 28 güne uzamaktadır. Çok nadir olarak 3 aya kadar ısrar eden ishallerde tedavi süreci tekrar değerlendirilir.

  Bebeklerde Bağırsak Enfeksiyonu Ne Kadar Sürer?

  Bir bebek, virüs nedenli bağırsak enfeksiyonu yaşıyorsa iyileşme süresi genellikle 5 ila 10 gün arasında değişir. Bebeklerde bağırsak enfeksiyonu ne kadar sürer baktığımız zaman nadir olarak 14 güne uzayabilir. Bakteriyel veya parazit enfeksiyonlarının önemli bir kısmında ise antibiyotik tedavisi gerekir. Tüm bu vakalarda tedaviye yanıt süresi hızlı olur. 2 ila 4 gün içinde tabloda gerileme meydana gelir.

  Yeni Doğan Bebeklerde Bağırsak Enfeksiyonu

  Yeni doğan bebeklerde bağırsak enfeksiyonu sık görülen durumlardır ve genellikle kolayca anlaşılmaz. Eğer yenidoğan bebeklerin dışkılarında sululuğunda artış, huzursuzluk, kıvranma, yüksek ateş görülüyorsa veya dışkı kanlı çıkıyorsa bağırsak enfeksiyonu olarak değerlendirilebilir. Fakat bu süreçte doktor tanısı çok önemlidir ve doktora danışmadan kesinlikle bir ilaç kullanılmamalıdır.