İçeriğe geç

Bel Soğukluğu Nasıl Geçer Belirtileri Nelerdir?

  Bel soğukluğu yani gonore hastalığı, cinsel yol ile bulaşan hastalıklarda en sık rastlanılan durumlardır. Gonore oldukça bulaşıcı bir rahatsızlıktır. Ağız, anüs, penis veya vajina ile bulaşabilmektedir. Hastalığın oral veya anal yollarla bulaşabilmesi nedeniyle homoseksüel ilişkilerde taşınması söz konusu olur. Gonore hastalarının partnerleri ile beraber tedavi edilmesi gerekir. Tedavi edildikten sonra hastalık tekrar bulaşabilmektedir. Üstelik bu hastalık, hamile anneden çocuklara vajinal doğumla geçebiliyor.

  Bel Soğukluğu Belirtileri

  Bel soğukluğu belirtileri, kadın ve erkek bireylerde farklı şekillerde görülür. Çoğu semptom hastalarda görülmemektedir. Görülen bazı belirtiler arasında,

  • Vajinal akıntı, kadınlarda en sık görülen belirtiler arasındadır. Bu akıntı yeşil veya sarı renklidir.
  • Kasıklarda yaşanan ağrı, her iki cinste görülebiliyor. Genellikle her iki bölgede ağrı görülür.
  • İdrar yaparken yanma, ağrı, genital alanda kaşıntı, vajinal akıntı görülebilir.
  • Adet dönemi dışında kanama ve cinsel ilişki sırasında yanma görülebilir.
  • Her iki cinste de karın ağrısı en sık görülen belirtiler arasındadır.

  Bel Soğukluğu Nasıl Geçer?

  En sık sorulan sorulardan olan, bel soğukluğu nasıl geçer baktığımızda, çeşitli antibiyotiklerle tedavi edilebilir. Günümüzde bu tarz ilaçlara dirençli bakterilerin meydana gelmesiyle tedaviler daha güçlü hale gelmiştir. Birçok hastada klamidya enfeksiyonuyla beraber bel soğukluğu görülür. Tedavilerde her ikisine yönelik olarak antibiyotiklerle beraber verilir. Bel soğukluğu olan bireyler, diğer cinsel yollarla bulaşan enfeksiyonlar yönünden de araştırılmalıdır. İlaç tedavisinde enfeksiyon sona erer fakat kalıcı hasarlar kolayca geçmez.

  Bel Soğukluğu Kaç Günde İyileşir?

  Bel soğukluğu geçiren birçok kişi 1 hafta içerisinde iyileşebilir. Kısaca bel soğukluğu kaç günde iyileşir baktığımızda 1 ila 7 günlük bir süreç gerekir fakat iyileşme süreci de kişiden kişiye göre ve bulaşan bakterinin yapısına, hastaların durumuna göre farklılık gösterebilmektedir. Bazı durumlarda, kişilere bulaşan bakteriler dirençli bir yapıya sahiptir.

  Kişi yoğun bir şekilde enfeksiyona maruz kalmış olabilir, böyle bir durumda 1 ay süresince tamamen iyileşemeyebilir. Bazı kişilerde ise kronik prostat şeklinde bel soğukluğuyla meydana gelir. Bu tarz durumlarda hastalığın vücuttan uzaklaşması baya zaman alabilir.