İçeriğe geç

Bebeklere Bitki Çayı Ne Zaman Verilir?

  Bitki çayları, çeşitli sağlık sorunları için harika bir doğal ilaç olabilir, ancak bunları bebeklere ne zaman ve nasıl vereceğinizi bilmek önemlidir. Altı aylıktan küçük bebekler için bitki çayları önerilmez, çünkü vücutları henüz tam olarak gelişmemiştir ve bitkileri uygun şekilde metabolize edemeyebilir. Altı ay sonra bile, bir bebeğe bitki çayı vermeden önce bir çocuk doktoruna danışmak önemlidir.

  Bebekler için en popüler bitki çaylarından biri papatyadır. Papatya çayı sakinleştirici özellikleriyle bilinir ve genellikle bebeklerin ve küçük çocukların uyumasına yardımcı olmak için kullanılır. Ayrıca kolik, diş çıkarma ve diğer yaygın bebek rahatsızlıklarına yardımcı olduğuna inanılıyor. Bununla birlikte, papatyanın papatya ailesinin bir üyesi olduğunu ve Yakup otu gibi diğer papatya benzeri çiçeklere alerjisi olanların da papatyaya alerjisi olabileceğini unutmamak önemlidir.

  Bebekler için bir diğer popüler bitki çayı rezenedir. Rezene çayının sindirime yardımcı olduğuna ve kolik veya gazlı bebekler için faydalı olabileceğine inanılıyor. Emziren annelerde süt arzını artırmak için de kullanılmıştır. Bununla birlikte, rezenenin nöbet öyküsü olan bebeklere veya kan inceltici ilaç alanlara verilmemesi gerektiğini unutmamak önemlidir.

  Melisa, bebekler için yaygın olarak kullanılan başka bir bitkidir. Sakinleştirici özelliklere sahip olduğuna inanılır ve kolik, diş çıkarma ve diğer yaygın bebek rahatsızlıkları olan bebekler için faydalı olabilir. Limon balsamı antiviral özellikleriyle de bilinir ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir.

  Bebeklere bitki çayları verirken çok zayıf bir infüzyon kullanmak ve bir seferde az miktarda vermek önemlidir. Örneğin, 8 ons suya bir çay kaşığı kuru ot iyi bir başlangıç noktasıdır. Bebeklere anne sütü veya mama gibi normal sıvılar yerine bitki çaylarının verilmemesi gerektiğine dikkat etmek de önemlidir.

  Hamilelik, emzirme veya bebeğin altında yatan herhangi bir sağlık durumu varsa bazı bitkilerden kaçınılması gerektiğine dikkat etmek de önemlidir. Örneğin süt üretimini azaltabileceğinden emzirme döneminde naneden kaçınılmalıdır. Benzer şekilde, hamilelik sırasında uterusu uyardığı bilinen bitkilerden kaçınılmalıdır.

  Bir bebeğe bitki çayları vermeyi düşünürken, bir çocuk doktoruna veya kalifiye bir sağlık uzmanına danışmak önemlidir. Bebeğinizin özel ihtiyaçları için hangi bitkilerin uygun olabileceği konusunda tavsiyelerde bulunabilirler ve ayrıca bebeğin bitkilerle etkileşime girebilecek başka ilaçlar veya takviyeler almamasını sağlayabilirler.

  Özetle, Bitki çayları çeşitli sağlık sorunları için harika bir doğal ilaç olabilir, ancak bunları bebeklere ne zaman ve nasıl vereceğinizi bilmek önemlidir. Altı aylıktan küçük bebekler için bitki çayları önerilmez ve anne sütü veya mama gibi normal sıvılar yerine verilmemelidir. Bir bebeğe herhangi bir bitki çayı vermeden önce, özellikle bebeğin altında yatan sağlık koşulları varsa veya anne emziriyorsa veya hamileyse, bir çocuk doktoruna veya kalifiye bir sağlık uzmanına danışmak önemlidir.