İçeriğe geç

Eşinizin Ölümüne Nasıl Hazırlanırsınız?

  Eğer eşiniz ölüm döşeğinde ise ve doktorlar size her şeye hazırlıklı olun dediyse kendinize eşimin ölümüne nasıl hazırlanabilirim diye sorabilirsiniz. İşte bu makalede sizlere eşinizin ölümüne nasıl hazırlanırsınız ondan bahsedeceğim inşallah.

  Başta şunu bilmekte fayda var birinin ölümüne hazır olmak hem fiziksel hem de psikolojik-duygusal olarak çok zor bir durumdur. Ancak bu süreçte üzülmek yerine eşinizle kalan zamanınızı daha iyi nasıl geçirebilirsiniz bunun üzerinde plan yapmanızı tavsiye ederiz.

  Eşinize Son Zamanlarında Nasıl Bakabileceğinizi Planlayın

  Eşinize hangi hastalık teşhisi konulduysa o hastalığın çeşidine ve şekline göre doktorlarla istişare eder eşinizi güzel bir bakım yapabileceğiniz bir yere götürün. Bu özel bakım evleri olabilir, köyünüzdeki mükemmel doğa canlısı eviniz olabilir veya şehirden uzak bir tatil köyünden konaklama da olabilir.

  Eşinizin ölüyor olmasını düşünmek sizi bunalmış hissettirebilir. Bu süreçte sağlıklı düşünemiyor olabilirsiniz bunun için sağlık hizmeti sağlayıcınızla konuşarak bu süreçten sonra eşinize nerede ve nasıl bakabileceğiniz hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu hususta belediyelerin sosyal hizmet bölümleri olmaktadır. Bunları ziyaret etmeyi düşünebilirsiniz.

  Eğer özel bir bakım evine geçmeyi düşüyorsanız bakım evlerine sormanız gereken ilk soru sizi farklı yapan eşim için ne gibi hizmetler sunacaksınız sorusu olmalı. Darülaceze gibi yerler eşinizin tedavisine göre geçireceği süreçteki bakım masraflarının çoğunluğunu kendisi üstlenir. Bu da sizin angarya işlerle uğraşmaktan kurtararak daha fazla eşinizle vakit geçirmenize olanak sağlar.

  Eşinizin Yanında Olun ve Ona Yanında Olduğunuzu Hissettirin

  Eşinize her zaman sevgi dolu bir şekilde onu elinden tutun ve yanında olduğunuzu söyleyin ve ne durumda olursa olsun onu yalnız bırakmayacağınızı ona telkin edin. Bu hastanın hem moralinizi düzeltir hem de yük olmaya başladım artık düşüncesine girmekten kurtatır.

  En önemlisi de eşinize “ben artık yük olmaya başladım” düşüncesine girmesini engellemektir. Bunu ona hizmet ederken mutlu bir tavır göstererek yapabilir veya sözlü olarak ona hayatınızın anlamı olduğunu asla sevmekten vazgeçmeyip direneceğinizi söyleyebilirsiniz.

  Unutmayın siz güçlü olabilirseniz ancak eşinize güçlü olmasını aşılayabilirsiniz. Siz mutlu olursanız ancak eşinizi mutlu edebilirsiniz. Bu sebeple her zaman mutlu olun, güçlü olun ve eşinizin yanından ayrılmayın. Hem fiziksel hem de duygusal olarak her zaman eşinizin yanında olun ve bunu ona hissettirin.