İçeriğe geç

Kamyonet Nasıl Temizlenir?

  Kamyonetler ile normal arabalarla yapılamayacak kadar fazla yük taşıma yapılmaktadır. Bu sebeple kamyonlar normal arabalara nazaran daha fazla kirlenir. Çünkü taşıdıkları fazla yükler sebebiyle bir hayli toz ve kire maruz kalırlar. İşte böyle bir kirlenmiş ve tozlanmış kamyonetiniz varsa nasıl temizleyeceğiniz hususunda zorlanabilirsiniz. Bu yazıyı okuduktan sonra artık kamyonetinizi doğru aletlerle nasıl temizleyeceğinizi öğrenecek ve araba yıkamaya götürmeden işinizi halledebileceksiniz.

  İşe kamyonu yukarıdan aşağıya doğru durulamayla başlayabilirsiniz. Özellikle lastik içlerini arka ve önlerini durulamayı unutmayın. Bu gibi yerleri yıkarken elinizle hortumla su tutmak yerine çamurluk fırçaları kullanabilirsiniz. Böylelikle ellerinizin veya normal fırçaların güzel bir şekilde ulaşamadığı küçük yerlere daha rahat bir şekilde temizleyebilirsiniz.

  Kamyonun dışını iyice sabunlayın. Her türlü araba boyası için uygun olan ve sorun çıkartmayan bir şampuan kullanmayı unutmayın. Şampuan almayıp bulaşık deterjanı kullanmak iyi fikir değildir, lütfen böyle yapmayın. Çünkü bulaşık deterjanları yağı ve kirleri gidermek için özel olarak üretilirler. Bunları araba boyalarının üzerinde uygulamak boyanızın mum veya dolgu macununu çıkartmaya neden olacaktır.

  Kamyon yıkama işi düzenli ve istikrar gerektiren bir durumdur. Yani kendinize bir periyot belirlemeli ve düzenli olarak kamyonunuzu temizlemelisiniz. Hal böyle olunca kullandığınız şampuan önemlidir. Uzun süre kullanımda bile aşındırma yapmayacak kamyon temizleme şampuanı edindiğinizden emin olun.

  Sıra lastik ve tekerliklerin yıkanmasına gelir. Tam olarak kamyonunuzun boya kaplamalarınız temizlemeye başlamadan önce lastik ve tekerliklere geçmelisiniz. Bu size daha iyi bir temizleme performansı sağlayacaktır.

  Frenlerde bulunan inatçı kir ve tozları temizlerken özellikle zamandan ve enerjinizden tasarruf yapmak için dört tekerlek için özel temizleyici kullanmayı düşünmelisiniz. Bu şekilde temizleyici kullanmak lastik ve tekerliklerinizdeki kirlerin yumuşamasını sağlar ve hızlı temizlik yapılmasına katkıda bulunur.

  Kamyonunuzda hassas, değerli ve pahalı bir jant cilası kullanmanız aracınızın daha kaliteli bir temizlik deneyimi yaşamasını sağlar. Fakat böyle bir durumda kıllı bir çark fırçası kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu şekil bir fırça ile kirleri hafifçe fırçalayabilir ve ardından durulayarak mükemmel bir temizleme yapabilirsiniz.

  Kamyonu baştan aşağı artık yıkama zamanı geldi gibi. Baştan aşağı yıkama işleminde mikrofiber eldiven kullanmanızı tavsiye ederim. Bir yeri temizleyip yeni bir yere geçeceğiniz her sefer eldiveninizi veya kullandığınız bezi durulayın.

  Kamyonunuzun tavanından başlayıp sütunlarına inerek temizliğinizi yönlendirebilir ve camda durarak baştan aşağı temizleme işinize biraz ara verebilirsiniz. Bu arada eldiveninizi veya kullandığınız mikrofiber bezinizi durulayabilirsiniz.

  Bundan sonra kamyonunuzun kaporta ve gövdesine doğru inmeye devam edebilirsiniz. Aracın alt kısmını temizlemeye geçmeden önce de mikrofiber eldiven veya bezinizi durulamayı unutmayın. Sonra temiz olan bezleriniz ile kamyonunuzun altını yıkamaya başlayın ve iyice temizleyin.

  Daha sonra tüm kamyonu suyla durulamaya geçebilirsiniz artık. Yıkarken sabit bir su akışı sağlamak her zaman daha iyi bir yıkama deneyimi sağlar. Bu sebeple kullandığınız hortumun basıncını ayarlamayı ve sabit olmasını sağlamayı unutmayın. Çünkü böyle bir kaplama stratejisi ile durulama yapmanız kamyonunuzun her yerini çok hızlı bir şekilde kurutmaya yardımcı olur. Durulama da vakit kaybetmemek için kamyonunuzun tavan kısmından başlayabilir, kaput, camlar, kapılar ve sonra bagaj sırasını tercih edebilirsiniz.

  Daha sonra kamyonunuzu kurutmaya başlayabilirsiniz. Makineyle veya bezle kurutmanızı yapabilirsiniz. Kamyonunuzun sürekli parlaklığını koruması için dış koruma için özel geliştirilen dolgu macunu uygulayabilirsiniz.

  Kamyonun dışı bittiğine göre kasasının yüzeyini temizlemek için süpürmeyle başlayabilirsiniz. Bildiğimiz uçun sarı süpürge ile bu işleminizi kolayca yapabilirsiniz. Süpürmeyi yaptığınızda suyla durulamanız gerekir.

  Kamyonunuzun yatağı varsa buna uygun bir şampuan kullanarak yıkayın. Sonra durulayarak temizlik işleminizi bitirin. Her şey bittiğinde kamyonunuzun kasasını kurutmayı unutmayın. Bütün kurutma işlemleri bittikten sonra iç panelleri kurutmaya başlayabilirsiniz.

  Kamyonun dışını yıkadıktan sonra iç panellerin özellikle de kapa araları silmek kurulamak önemlidir. Bu yapmaya başlamak için öncelikle tüm kapılarınızı açın ve elinize mikrofiber bez alarak kurulama yapmaya başlayın.

  İç camları silmeyi unutmayın. Daha sonra aracın içini elektrikli süpürge ile süpürün. Aracın dışında yaptığınız gibi en bütün her şey bittiğinde iç temizleyici kullanarak aracınızın uzun müddet temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.