İçeriğe geç

Evi Havalandırmak Neden Önemli?

    Evi havalandırmak her konuda en başta insan sağlığı için çok önemlidir. Bir evin havalandırılması o evin küflenmemesini, solunum veya alerjik reaksiyonların tetiklenmemesini, yaz aylarında sıcaklığı azaltması ve birçok sağlıksız duruma engel olur.

    Evi havalandırmanın en kolay yolu kapı ve pencereyi açmaktır. Evde küf olmaması için en başta nemli odaların yani mutfak ve banyo gibi alanların daha sık havalandırılması çok önemlidir. Nemli odalar haricinde sık sık vakit geçirdiğimiz odalarında havalandırılmış olması gereklidir. Çünkü bakteri ve mikroplar için havasız ve sıcak ortamlarda evde saklanır bununla birlikte sayıları artar. Evde oluşan havasızlığı, bakteri ve mikropları engellenmenin en iyi ortamı kapalı tutmamaktır. Havasızlığın etkilediği bir diğer sağlığı etkileyen durum ise ortamın baş ağrısı, solunum problemi ve uykusuzluğa neden olmasıdır. Aynı zamanda kötü kokuları ortamdan uzaklaştırmaya yardımcı olur.

    Evin iyi havalanmış olması için evi her sabah ve her gün en az 10 dakika düzenli havalandırmamız gerekir. Yemek piştiği an ve banyo yaparken yetersiz havalandırma ile ısıtma kullanırsak eğer oluşacak buhar, hafif oksijen eksikliğine neden olur fakat sağlığa zarar vermez. Kış ortamlarında bulunduğumuz yeri sıcak tutmamız nedeniyle ortam çok kurur bunu önlemek için kişi belirli nemlendiriciler kullanarak telafi etmesi mümkün olur.

    Evi en doğal pencere açarak evdeki havanın yoğunlaşmasını önleyerek yaparız, odalardaki nem geceleri uyurken nefes alarak çoğalır odayı uyanır uyanmaz havalandırmak nemi çıkarmak için çok önemlidir en az 30 dakika pencereyi açmak yeterlidir. Ayrıca çok çeşitli havalandırma yöntemleri vardır bunlardan biri de çapraz havalandırma yöntemidir. Bu yöntemde iki zıt yerde iki zıt pencere açılmasıdır. Evin içinde, oksijeni hızlı ve verimli bir şekilde yenileyen bir iç hava akımı üretilmesi sağlanır.