İçeriğe geç

Gastroenteroloji Nedir? Gastroenteroloji Hangi Testleri Yapar?

  Gastroenteroloji nedir genel olarak, sindirim sistemi kanalı denilen mide, yemek borusu, kalın ve ince bağırsak, makat bölgesi hastalıkları, karaciğer, safra kesesi yani karın içi organlardan böbrek dışındaki tüm organların tanı ve tedavisi ile ilgilenen bir bilim dalıdır. Gastroenteroloji uzmanlarının çalışmış olduğu alanlar genellikle geniştir ve iki ana başlıkta incelenebilir.

  Bunlardan biri Gastrointestinal kanal yemek borusudur, ikincisi ise safra yolları ve karaciğer hastalıklarıdır. Bu iki sistem hastalıkların görülme sıklığı da kanal hastalıkları, mide, ince barsak, kolon ve anal bölgeleri en sık görülen hastalıklardır.

  Gastroenteroloji Hangi Testleri Yapar?

  Gastroenteroloji hangi testleri yapar özetle, radyolojik tetkikler, biyokimyasal tetkikler yani çeşitli filmler, ultrasonografi, MR ve tomografi gibi çeşitli tanı yöntemlerinden faydalanılır. Özellikle mide, yemek borusu gibi hastalıkların teşhisi için hastalarla konuşulur ve muayene ardından gastroskopi teşhisi konulur. Safra yollarındaki kanser ve taşa yönelik tedavi ve teşhiste ise duodenoskopi denilen özel bir cihazla tanı yöntemleri uygulanır.

  Gastroenteroloji Muayenesi Nasıl Yapılır?

  Uzman gastroenterelog bünyesinde meydana gelen belirtilerle muayene gerçekleştirilmektedir. Gastroenteroloji muayenesi nasıl yapılır genel olarak, yapılacak muayeneler kapsamında özel tıbbi malzemeler eşliğinde ağız kısmından yapılır. Mide, yemek borusu, on iki parmak bağırsağının ilk 2 bölümü ele alınmaktadır. Bu işlem sırasında kullanılan cihaza göre gastroskop ismi verilmektedir. Özel olarak tüm bu cihazların kullanılmasıyla, teknolojik sistemlerle sorun gözlemlenir. Böylece bölüme giren birçok organ ve vücut içerisindeki kısımlar incelenir.

  Gastroenteroloji Hastalıkları Belirtileri

  Gastroenteroloji diğer bölümlere kıyasla birçok farklı hastalığa bakabilmektedir. Özelikle meydana gelen Gastroenteroloji hastalıkları belirtileri bakıldığı zaman şu hastalıklara örnek verilebilir,

  • İshal veya kabızlık
  • Karın ağrısı, hazımsızlık
  • Bulantı, kusma
  • Ağız bölgesine acı su gelmesi
  • Midede kanama
  • Mide bağırsağı ülseri
  • Kalp ile alakası olmayan göğsün arka kısmındaki ağrı
  • Basur
  • Sindirim sisteminde meydana gelen sorunlar
  • Hepatit

  Gibi daha birçok hastalık olabiliyor. Uzmanlara göre gastroenterologlarla gerçekleştirilen muayenelerde bazı hastalıklardan biri veya birkaç tanesi meydana gelebilir. Bu şekilde ortaya çıkan hastalıklar kapsamında uzman doktor görüşü altında bazı tedavi yöntemleri ele alınır.