İçeriğe geç

Hazımsızlık Nedir? Hazımsızlık Belirtileri Nelerdir?

  Hazımsızlık yani diğer adıyla dispepsi, karının üst kısmındaki rahatsızlığı tanımlamaktadır. Hazımsızlık kendi başına bir hastalık değildir ve onun yerine bireylerin yaşamış olduğu karın ağrısı durumu, yemeye başladıktan hemen sonrasındaki dolgunluk hissi gibi çeşitli semptomlardır. Birçok birey günümüzde hazımsızlık yaşayabilir ve çoğu zaman normaldir. Fakat bireyleri günlük olarak rahatsız ettiğinde hayat kalitesini ciddi anlamda etkiler. Hazımsızlık neden olur yaygın olarak baktığımızda,

  • Hızlı veya aşırı yemek tüketmek
  • Yağda pişirilmiş yiyeceklerin tüketimi
  • Kafein, alkol, gazlı içecekler veya şekerlemelerin tüketimi
  • Sigara kullanımı
  • Kaygı, anksiyete gibi psikolojik sorunların varlığı
  • Ağrı kesici, antibiyotik ve demir takviyelerinin kullanılması

  Hazımsızlık Belirtileri Nelerdir?

  Hazımsızlık çeken bireylerde bazı belirtiler görülebilir. Hazımsızlık belirtileri arasında en yaygın olanı ise yemek sırasında meydana gelen doygunluk hissi olabilmektedir. Bireyler yemeğinin büyük bir kısmını tüketmese de kendini tok hisseder, yemek yemeyi bitiremez. Yemek sonrasında rahatsız edici bir tokluk hissetmek, olması gerekenden daha fazla dolgunluk hissinin uzun sürmesi de bu belirtiler arasındadır.

  Üst karın bölgesinde görülen rahatsızlık, şişkinlik ve yanma hisleri belirtiler arasındadır. Psikolojik hazımsızlık durumlarında ise, herhangi bir kaygı, üzüntü gibi durumlarda meydana gelen karın bölgesindeki rahatsızlık hissidir. Bireyler genellikle belirtilen bölgede kendilerini rahatsız edici bir hisle karşılaşabilirler. Yoğun gaz birikimi karın bölgesinde görüldüğünde rahatsız edici bir gerginlik hissedilebilir.

  Hazımsızlık Nasıl Geçer?

  Birçok vakada görülen hazımsızlık, yaşam tarzı değişiklerinde hafifletilebilir. Hazımsızlık nasıl geçer baktığımızda doktor önerisiyle bir tedavi sürecine başlamak gerekir. Bu süreçte hazımsızlığı tetikleyen gıdalardan kaçınma, kafein ve alkol kullanımını azaltmak veya tamamen bitirmek, belirli ağrı kesicileri bırakmak, kaygı ve stresi kontrol etmek gerekir. Alınan önlemlerde görülen hazımsızlık durumu için doktor reçetesiyle satılan ilaçlar önerilebilmektedir. Bu nedenle mide ekşimesi ve diğer sorunlar için mutlaka doktorla görüşülmesi gerekir.

  Bir takım sağlıklı yaşam alışkanlıklarını takip etmek, hazımsızlık çeken bireyler için rahatlatıcı bir yöntemdir. Tedavi sürecinde ve sonrasında bu yaşam alışkanlıklarına devam etmek gerekir. Daha küçük ve sık öğünler yemek, iyice çiğnemek gibi basit yaşam tarzlarıyla bu durum rahatlatılabilir.