İçeriğe geç

Kahvaltı Neden En Önemli Öğündür?

  Sağlıklı beslenmede kahvaltının önemi oldukça büyük. Uyuma aşamasında gece boyu süren açlığın ardından metabolizmanın bizimle beraber uyanmasını sağlayan kahvaltı, birçok kişinin unuttuğu öğünler arasındadır. En sık görülen bahanelerden olan ‘’Ofiste bir şeyler atıştırırım’’, ‘’Yarım saat daha uyuyayım’’, ‘’Sabahları canım bir şey yemek istemiyor’’ gibi çeşitli bahanelerle günün en önemli öğünü atlanıyor.

  Gün içerisinde dengeli bir şekilde almanız gereken enerjiyi temin edemezseniz kan şekerinizde dalgalanmalar meydana gelir. Kahvaltı neden önemli bakıldığı zaman, tetiklenen acıkma durumunun önüne geçer ve kilo artışının yaşanmasını önler.

  Kahvaltı Yapmanın Faydaları Nedir?

  Kahvaltı yapmak bünyeye oldukça faydalıdır. Sadece besinsel olarak değil psikolojiye etkileri açısından da faydalıdır. Güne daha enerjik başlamak adına sabah uyandığınız zaman protein ağırlıklı bir kahvaltı yapmanız önerilir. Böylece günlük yorgunluğunuzu minimuma indirebilirsiniz. Sabah kahvaltısında hem tok tutan, protein içeren yumurtalarınızı süsleyerek tüketebilir ve daha enerjik bir güne başlayabilirsiniz. Kahvaltı yapmanın faydaları arasında,

  • Özellikle gelişme çağında olan çocuklar için kahvaltı mutlaka gereklidir. Böylece gün içinde ihtiyacı olan besini alması için destek verir.
  • Açlık seviyesi ve kan şekerini dengede tutar ve öğlen ve akşam öğünlerinde daha dengeli tercihler yapmaya destek olur.
  • Protein ağırlıklı yapılan bir kahvaltıyla gün içinde daha az kalori alınması sağlanır.
  • Fiziksel aktivitelerde daha enerjik olmanızı sağlar.
  • Vücuda kan pompalamayı güçlendiren sağlıklı bir kahvaltı, kasların daha güçlü olmasına destek olur.

  Kahvaltı Yapmazsak Ne Olur?

  Günün en önemli öğünü nedir baktığımızda kahvaltı, birçok uzman açısından en önemli öğündür. Kahvaltıyı atlamak, güç içerisinde sizi halsiz hissettirir ve daha fazla acıkmanıza neden olabilir. Bu açlığı bastırmak için kahvaltı öğünü gerekir. Kahvaltı yapmazsak ne olur baktığımızda en önemlisi duygudurum bozukluğudur. Kahvaltıyı atlamak aslında duygularla alakalıdır ve araştırmalara göre sabah kahvaltısı yapmayan kişiler daha sık depresyona girme eğilimindedirler.

  Yorgunluk, halsizlik, konsantrasyon bozukluğu, gün içinde meydana gelen uyku hali gibi sorunlar, genel olarak sabah kahvaltı alışkanlığı olmayan kişilerde görülen sorunlardır. Kahvaltı edilmediği zaman kan şekeri dengelenmez ve beyne yeterince glikoz sağlanmaz. Bu nedenle kahvaltı yapılması, küçükten büyüğe herkes için önemlidir.