İçeriğe geç

Gebelikte Su İçmek Neden Önemlidir?

  Gebelikte su içmek hem annenin sağlığı için hem de bebeğin sağlığı için çok önemlidir. Normal bir insanın günde tüketmesi gereken su miktarı 2 ve 2.50 litre civarındadır. Hamileler için su tüketimi ise 3 ve 3.50 litredir. Annenin fizyolojik durumu bu tüketime zemin hazırlamaktadır.

  Bebek, anne karnında amniyon sıvısı içerisinde bulunmaktadır. Bu sıvı tüm vücudun fonksiyonlarını yani boşaltım sistemi ve sindirim sistemi hücrelerinin bulunduğu bir sıvıdır. Zamanla bu sıvı su ile kendini yineler. Suyun yetersiz kalması amniyon sıvısını çürütecektir. Böyle bir durumda bebeğin sağlığı risk altına girecektir.

  Gebelikte Su İçmenin Bebeğe Faydası Nedir?

  Amniyon sıvısı ile bebek anne karnında gelişimini sürdürür. Su tüketimin makul seviyede tutulduğu durumlarda bebeğin hem doğumdan önce hem de doğumdan sonra hareketlerini normal seyirde tutacaktır. Aynı zamanda bebeğin akciğerlerinin gelişimi de su tüketimi ile doğru orantılıdır. Hamileler için su tüketimi bu sebeple çok önemlidir.

  Gebelikte Su İçmezsek Ne Olur?

  Gebelikte su içmek, annenin ve bebeğin sağlığına büyük etki eder. Yeterli su tüketiminin gerçekleşmediği durumlarda annenin erken doğum tehlikesi yükselir. Tenin canlılığı kalmaz. Vücut çatlakları kendini belli eder. Enfeksiyona zemin hazırlanır. Vücutta şişlik oluşumu ise kaçınılmaz olarak gerçekleşir. Bebekte ise gelişim tamamlanmaz. Akciğerde çeşitli hastalıklar meydana gelir. Bebeğin hareket darağacı kısıtlanır. Kısaca bebeğin ve annenin sağlığı tehlikeye girer