İçeriğe geç

Göz Tansiyonunu Ne Tetikler?

  Göz tansiyonu, birçok hasta tarafından, ileri dönemde belirgin bir görme kaybı çıktığı zaman fark edilir. Göz tansiyonunu ne tetikler nedenleri arasında, ilerleyen yaşlarda görülen şeker hastalığı, aile bireylerinde bulunan glokom hastalığı, miyop, göz yaralanmaları, uzun süreli kortizon rahatsızlığı ve migren glokom riskini arttırır. Diğer tip ise ileri yaşlarda meydana gelir ve bu süreçte ani şekilde krizle meydana gelir. Göz ağrısı, görmede azalma, gözlerde kızarıklık ve bulantı, kusma ile meydana gelir.

  Göz Tansiyonu Olanlar Ne Yapmamalı?

  Göz tansiyonu günümüzün en tehlikeli ve en sinsi hastalıklar arasındadır. Göz tansiyonu olanlar ne yapmamalı baktığımızda göz tansiyonu olanların ilk dikkat etmesi gerekenler, düzenli şekilde glokom uzmanıyla görüşülmesidir. Hastalığın ilerleyip ilerlemediği de aynı merkeze veya aynı cihazlarla doktorun takibinde olduğunda fark edilir. Tedavi süreci de bu duruma göre şekillendirilir. Bu süreçte,

  • Hastalar kendilerine verilen tedavileri yani ilaçları göz damlaları gibi tedavileri dikkat ederek uygulamalıdır.
  • İlaçlarını damlatmamayı unutmamalıdır ve özellikle göz tansiyonu ilaçlarını damlatırken göz çevresine bulaştırmamaya özen göstermemelisiniz.
  • Damlalar kullanılacakları zaman eller yıkanmalıdır.
  • Yüksek tansiyon, kan pıhtılaşması ve kontrolsüz şeker gibi durumlara da dikkat edilmelidir.
  • Sigara içmemek, sağlıklı beslenmek, egzersiz yapmak ve kolesterol kontrolü bu süreçte oldukça önemlidir.

  Göz Tansiyonu Belirtileri

  Göz tansiyonu belirtileri arasında görme azalması, şiddetli göz ağrısı, gözlerde kızarıklık görülür. Bu tarz durumda acil tedavi gerektirir. Bebeklik ve çocukluk çağında izlenen belirti yöntemleri ise ışığa karşı hassasiyet, gözde sulanma, gözde büyüme izlenir. Göz tansiyonu birçok hasta tarafından ileri dönemde meydana gelir. Eğer aile bireylerinde göz tansiyonu hastalığı varsa ileri yaşlarda görülen bazı rahatsızlıklar riski arttırır.

  Göz Tansiyonu Nasıl Geçer?

  Göz tansiyonu tanı konulduktan sonraki aşamada tamamen iyileştirilen bir durum değildir. Göz tansiyonu nasıl geçer için birçok olguda uygun tedavi yöntemi sağlanır. Böylece uygun tedaviyle başarılı şekilde kontrol altında tutulabilmektedir. Böylece görme kaybının ilerlemesi engellenebilir. Tedavilerde göz içi basıncını düşüren çeşitli ilaçlarla tedavi edilmektedir ve dirençli vakalarda cerrahi tedaviler uygulanır.