İçeriğe geç

Hemofili Hastalığı Nedir Nasıl Olur?

  https://youtu.be/ImkH0Pvzr-c

  Hemofili, genel olarak kanın pıhtılaşmaması sonucunda kanamanın geç durması veya durmamasıdır. Kendini belli eden kalıtsal bir hastalık olarak vücutta sıkça meydana geliyor. Vücutta bir bölge kanadığı zaman kan hücreleri pıhtılaşır ve kanayan damar ucu tıkanır. Eğer bu mekanizmada bozulma görülürse durdurulmayan kanamalar oluşabilir ve buna hemofili hastalığı denir. Hemofili hastalığı nedir, nasıl olur baktığımızda bu kanamalar dışarıdan olabilir.

  Bunun dışında travma veya çarpma sonucunda da iç kanama şeklinde olabilir ve ölüm, sakatlık riskini barındırabilir. Hemofili hastalığı, yaşam boyu süren bir hastalık olarak öne çıkmaktadır. Fakat çocukluktan itibaren bilinçli olmak, düşme ve yaralanmalarda bilinçlenmek ve yakın takibi konusunda bilgi sahibi olmak önemlidir.

  Hemofili Hastalığı Kimlerde Görülür?

  Hemofili genel olarak genetik bir rahatsızlıktır. Hemofili hastalığı kimlerde görülür baktığımızda taşıyıcı genler anneden geçer. Fakat bu rahatsızlıklar çoğunlukla erkeklerde karşılaşılır. Fakat mutasyon sonucunda nadirde olsa kadınlar da görülebilir. İleri zamanlarda pıhtılaşma faktörlerine karşı antikor üreten bireylerde hemofili görülmektedir. Hemofili, ebeveynlerden çocuklara genetik şekilde aktarılır.

  Hemofili Hastalığı Belirtileri

  Hemofili hastalığı belirtileri görüldüğünde mutlaka bir doktor ile görüşülmesi gerekir. Bu belirtiler arasında,

  • Yaralardaki kanamanın durduktan sonrasında tekrar başlaması
  • Diş çekimi ardından kanamanın durmaması durumu
  • Yaralanma gibi durumlarda veya ameliyat sonrasında aşırı morarma
  • Kız çocuklarında çok uzun süren regl kanaması
  • Eklemlerde şişme
  • Ufak bir kesitte görülen kanamalar
  • Nedensiz ve çok zor duran burun kanamaları
  • Erkek çocuklarda, sünnet sonrası kanamanın durmaması

  Hemofili Hastalığı Tedavisi

  Hastalığın tanısı genellikle Çocuk Hematolojisi Uzmanı tarafından konulur. Hemofili hastalığı tedavisi sırasında kesin bir yöntem bulunmamaktadır. Hastaların hemofili ile nasıl yaşayacaklarını öğrenmeleri gerekir. Böylelikle yaralanma ve kanama durumlarında hastaların çoğu, doğru yöntemleri izleyebilecek ve hayatlarını kurtarabilecekler. Ciddi kanama ve travma durumlarında bireyler kanamayı önlemek adına düzenli enjeksiyon tedavisi uygular.

  Ağır ve yaralanmalı sporlardan kaçınmak bu süreçte oldukça önemlidir ve bu hastalıkla yaşamak zorunda kalan hastaların bazı eylemlerinden kaçınması gerekir. Özellikle kan sulandırıcı ilaçlar kesinlikle kullanılmamalıdır. Ağız kısmında meydana gelen kanama ve iltihaplanmalar ciddi boyuta ulaşabilir. Bu tarz durumlara bakarak daha güvenli, kaliteli ve sağlıklı bir yaşam sürülebilir.