İçeriğe geç

Hafıza Geliştirme Teknikleri 17 Yöntem

  1. Önemli olan ve ezberlemeniz gereken bazı şeyleri zaman zaman yüksek sesle tekrar etmeniz hafıza geliştirmenin temelidir. Bir şeyi ne kadar sesli olarak tekrarlarsanız o şey o kadar hafızanızda kalıcı olur.

  2. Ezberlemeniz gereken birçok şey olduğunda bunların arasında bir bağlantı kurmayı ve bu bağlantıyı kafanızda resimlendirmeyi deneyin. Resim yoluyla ezberlenen şeylerin normal yolla ezberlenenlerden 3,5 kat daha fazla hafızada tutulma olasılığı vardır.

  3. Hafızanın güçlü olması için odağınızın güçlü olması gerekir. Örneğin ders çalışırken ezber yapma esnasında camlar açık ve dışarıdan sesler geliyorsa verimli olamazsınız. Aynı şekilde televizyon, misafir, süpürge makinası, araba sesleri, ortamın kirliliği ve dağınıklığı gibi birçok sebepten odağınız bozulabilir. Sağlam ve kalıcı ezber istiyorsanız odağınızı bozacak şeylerden kurtulmanız gereklidir.

  4. Hafızanızda tutmak isteğiniz şeyleri yazmanız hafızanızda daha kalıcı bir yer edinmesine yardımcı olur. Zaman zaman unuttuğunuzda da yazdıklarınıza bakıp hatırlayabilir ve ezberinizi pekiştirebilirsiniz.

  5. Çokta yazmaya alışmayın. Her şeyi yazmaya çalışmak belli bir süre sonra monotonlaşmaya başlar ve beyne “artık zaten yazdım hatırlamana gerek yok, unutsan bile yazdığıma bakarım” sinyali verir. Bunun için bazı küçük şeyleri unutmayacağımızı düşünüyorsak onları yazmayalım ve yeri geldiği zamanda hatırlamak için zaman ayıralım. Böylelikle beyin düşünmeye alışsın ve gelişim göstersin.

  6. Özellikle sabahları yürüyüş yapmak hafızayı geliştirmekte olup beynin yenilenmesine ve tazelenmesine vesile olur. Beyin eğer oksijensiz kalırsa ezber yapmakta zorlanır ve ağrılar başlar. Bunun için çok fazla kapalı ortamda durmamaya özen göstermeliyiz. Her gün mutlaka yürüyüş ve nefes egzersizleriyle beyne oksijen göndermeliyiz.

  7. Kahve ve çay bazı durumlarda daha dinç olmayı sağladığından hafızanın güçlenmesine etkisi olur. Özellikle hafızlık yapan çocuklara öğlen gibi açık çay ikram edilmesi eskiden beri kurslarda yapılan bir gelenektir. Bu sebeple açık çay içmeyi ve gerektiğinde kahve kullanmayı ihmal etmeyin.

  8. Tatlı yemeyi azaltmak hafızayı korur ve unutkanlığı azaltır. Mümkün mertebe şeker ve tatlılardan uzak durarak fazla tüketmemeye özen göstermelisiniz.

  9. Ara ara bulmaca, sudoku, mantık soruları vb. çözmeye çalışmak beyninizi güçlendirir ve genişlemesine vesile olur. Unutmayın bu gibi stratejik oyunlarda önemli olan bitirmek veya çözmek değil çözmeye çalışmak ve bunun için beyni düşünmeye zorlamaktır. Beyin düşündükçe gelişmektedir. Bunun için düşünmekten korkmayın ve sürekli kendinize tefekkür edecek vakitler ayırın.

  10. Her gün 5-10 dakika hiçbir şey düşünmeden oturmak kişinin beyninin tazelenmesinde önemli bir rol alır. Meditasyon ve rabıta bu dediğimize örnek olabilir. Her gün bunların az da olsa yapılmasının aşırı derece faydası ve etkisi vardır.

  11. Spor yapmak vücudu zinde tutar, bitkinliği giderir ve beynin yaşlanmasını engelleyerek hafıza gerilemesini önler.

  12. İyi bir hafıza için uykunuzu iyi almalısınız.

  13. Ekşi elma yemek unutkanlık yapar.

  14. Misvak kullanmak hafızayı güçlendirir ve ezber gücünü artırır.

  15. Kuran’ı Kerime bakmak ve okumak hafızayı geliştirme teknikleri arasında en fazla etkisi olandır.

  16. Sürekli abdestli olmak maddi ve manevi açıdan fayda verir ve bu fayda sonucu kişinin hafızası güçlenerek ezber kabiliyeti artar.

  17. Ezberlediğiniz şeylerin kalıcı olmasını istiyorsanız onları aynı anda değil ara ara zamana yayarak çok tekrarlamalısınız. Bir şeyi ne kadar zaman zaman tekrarlarsanız o kadar akılda kalma süresi artacaktır. Bununla beraber bir anda yapılan tekrarlar belli bir sayıdan sonra artık fayda vermemeye başlar. Bunun için ideal tekrar sayısından sonra beyne dinlenmesi için vakit vermeli başka bir zaman tekrar ezberimize dönmeliyiz. Böyle yapılan ezberler uzun vadeli olur ve kolay kolay akıldan çıkmaz.

  Sonuç olarak bazı şeylerin akılda kalıcı olması için zaman gereklidir. Hiçbir şey bir anda olmaz. Tekrarı ve çalışmayı bırakmamalıyız. Başarı eninde sonunda sizinle olacaktır.