İçeriğe geç

Hemoroid Nedir Evde Nasıl Tedavi Edilir?

  Hemoroid nedir ve evde nasıl tedavi edilir genel olarak, halk dilinde basur için birçok tedavi yöntemi bulunuyor. İnsanın yaşam kalitesini düşüren basur, acılı ve ağrılı bir hastalıktır. Yetişkin kişilerde daha sık görülen bu durum kabızlıkla meydana çıkar. Bağırsak sisteminin sonlandığı kısımda görülen ve her bireyde var olan bu sorun kanamaya, sarkmaya, şişmeye elverişli hale gelir. Basur, tedavi edilmediğinde daha sancılı hal alabilmektedir.

  Hemoroid Neden Olur?

  Hemoroid yani basur sorunu makatta kanama, kaşıntı veya ağrı gibi şikayetiyle görülmektedir. Genel olarak nedenleri, ileri yaş, uzun süreli oturma, ishal, gebelik, dışkı sırasında ıkınma veya zorlanma, kronik kabızlık gibi durumlarda, kalça kısmına oluşan tümör veya kan sulandırıcı tedavi kullanan kişilerde Hemoroid hastalığı daha sık görülmektedir. Hemoroid neden olur bakıldığında 20 yaş altında nadir olan bu hastalık, 45-65 yaş arasındaki kişilerde sıkça görülür. Uzun süren kabızlık durumu, dışkılamada zorluk yaşamak gibi genel nedenler Hemoroid oluşumuna yol açar.

  Hemoroid Belirtileri Nelerdir?

  Hemoroid yani basur belirtileri genelinde herhangi bir belirti görülmez. Semptom gösteren kişilerde ise genellikle dışkıda parlak kırmızı renkli kanama görülür. Bunun dışında makat çevresinde şiddetli rahatsızlık hissi ve kaşıntı belirtiler arasındadır. Her zaman dışkılama ağrısız ile alakalı olsa da dışkılamadan bağımsız şekilde oluşabilir. Kan genellikle kırmızı ve parlak renktedir ve dışkı etrafında görülür. Kanamalar genellikle dışkı sırasında zorlanma şeklinde ıkınmaya sebep olur. İç Hemoroid sorunu genellikle belirti göstermemektedir.

  Hemoroid Tedavisi Nasıl?

  Hemoroid yani basur tedavisi için öncelikle tanı yöntemlerine başvurulur. Hemoroid hastalığında kullanılan tedavi yöntemi şikayetlere veya hemoroidin konumu, derecesine bağlı olarak değişir. Doktorlar, tedavi için krem, tablet veya pomat şeklinde ilaçları reçete edebilmektedir. Reçete edilen bu ilaçlar makat bölgesinde ağrı, yanma veya şişliğin giderilmesi için verilmektedir.

  Basura iyi gelen krem veya diğer ilaçlarla makat kasların gevşemesiyle hemoroidin rahatlamasını sağlamaktadır. Basur ameliyatı olmaksızın, yapılan diğer tedaviler arasında oturma banyosu bulunuyor. Kişiler ılık su dolu küvete oturmasıyla uygulanan tedavilerde hemoroidin rahatlaması sağlanmaktadır.