İçeriğe geç

Her An Deprem Olacakmış Gibi Hissediyorum

  Selamün aleyküm, Ben depremzede değilim. Depremi hiç hissetmedim bile. Ama her yerde deprem konuşulduğu için ve her yerde depremle ilgili haberler ve görüntüler yayınlandığı için çok korkmaya ve kendimi çaresiz hissetmeye başladım. Sürekli ev yıkılacakmış gibi hissediyorum. Dışarı çıktığımda binalar üzerime üzerime geliyor. Lütfen bana yardım et. Rumuz: Psikolojik Depremzede

  Ve aleyküm selam Psikolojik Depremzede, 6 Şubat günü sabah namazı için uyandığımız ve şöyle bir sosyal medyaya bakalım diye telefonu elimize aldığımız vakitlerde bir anda Kahramanmaraş merkezli olan ve pek çok şehrimizi etkileyen büyük bir depremin meydana geldiğini öğrendik. Önce anlamlandıramadık, bir şok hali üzerimize tesir etti. Sürekli dua halinde haberleri takip etmeye başladık. Gün ağarmaya başladığında depremin büyüklüğü ve yaşanan acılar ortaya çıkmaya başlamışken üzerine bir büyük depremle daha sarsıldık.

  Asrın afeti olarak adlandırılan bir deprem yaşandı ülkemizde. Binlerce can kaybına, pek çok ailenin evsiz kalmasına ve yaralanmalara neden oldu. İnsanların arkadaşlarını, aile bireylerini ve komşularını çok üzücü bir şekilde kaybettiklerine şahit olduk. Kendileri için değerli olan eşyalarını ve anılarının geçtiği güzel mekânları kaybetmelerinin de acısını yaşadıklarını sosyal medya ve televizyonlar aracılığı ile gördük.

  Evet, biz bunları kendi güvenli evlerimizde takip ederken depremi birebir yaşamadık belki ama doğuştan gelen ihtiyaçlarımızdan olan hayatta kalma, kontrol etme, güvende hissetme, ait olma ve süreklilik ihtiyaçlarımızın bir afet olan deprem ile bozulabileceğini, değişebileceğini görmüş olduk. Deprem, doğrudan 10 şehri etkilese de dolaylı yönden yani psikolojik olarak tüm ülkeyi etkiledi. Bu nedenle sürekli deprem oluyormuş hissi ve yaşamış olduğun korku doğal ve emin ol bunu çevremizde çoğu kişi yaşıyor.

  Peki bu his ile nasıl baş edebiliriz?

  Öncelikle ülkemizde çok yanlış bir şekilde göçük altında vefat eden veya yaşam savaşı veren kişilerin zor durumları medyada yayınlanıyor. Afetten canını kurtarmış depremzedelerin durumları duygusal müziklerle sosyal medyada yayılıyor. Böylece hem afetzedelerin hem de ülkenin acısı derinleştiriliyor. Özellikle kadınların mahremiyet hassasiyeti göz ardı ediliyor. Ayrıca normal hayatta fotoğraf çektirmekten bile hoşlanmayan insanların zor durumda kaldığı zamanlar, kendisi istemediği halde fotoğraf ve videoya alınıyor. Tüm bunların gerek depremzedelerde gerekse bizlerde bırakacağı psikolojik etkiler hesap edilmiyor. Dolayısı ile sana ilk tavsiyem haberler ve sosyal medyayı dikkatli kullanman. Mümkünse biraz da uzak kalman, yapamıyorsan sadece güvenli kanal ve hesapları takip etmen.

  Günlük hayatta sana ne iyi geliyorsa onları da yapmaya devam et. Arkadaşlarınla sohbet etmek, kitap okumak, örgü örmek olabilir mesela…

  Sevdiklerinle yaşadığın duyguları paylaşmayı dene, onların da senin gibi hissettiklerini bilmek sana iyi gelecektir. Yalnız olmadığını ve bütün bir milletin bu konuda dertli ve hisli olduğunu göreceksin.

  Depreme dair kendini güvende hissetmek için deprem anında neler yapılmalı, deprem çantası nasıl hazırlanmalı gibi konuları araştırmak ve deprem ile ilgili tavsiye edilen uygulamaların telefonunda bulunması seni daha iyi hissettirecektir.

  Tüm bunlarla beraber günlük meşguliyetlerine geri dönmeye çalışmalı, uyku düzenine ve beslenmene dikkat etmelisin.

  Depremin insan üzerinde bıraktığı en yoğun duygu çaresizliktir. Depremi yaşayanlar da depremden etkilenenleri takip edenler de çaresizlik hissini kuvvetli bir şekilde yaşadı. Deprem bölgesinde zor durumda kalanlar için düzenlenen yardım faaliyetlerine katılarak destek olabilirsin. Depremzedelere yardım etmek bu milletin bir ferdi olarak hem dini hem toplumsal anlamda hepimizin görevidir aynı zamanda. Onlar için bir şeyler yaptığını hissetmek biraz da olsun çaresizlik hissini de hafifletecektir.

  Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi vesellem bir hadis-i şerifinde göçük altında kalanların şehit olduğunu ifade etmiştir. Bu hadis-i şerifle teselli bulmak lazım. Onlar çok büyük bir mertebeye ulaştılar. Ayrıca vefat eden kardeşlerimize ve depremden etkilenenlere bol bol dualar etmek, Fatiha, Yasin-i Şerif, Kur’an okumak içindeki acıyı dindirmene yardımcı olacaktır.

  Bir ay süre…

  Depreme birebir şahit olmadığın ve yaşamadığın halde söylediklerimi yapmana rağmen korkularının artması, gündelik işlerinin sürekli aksaması gibi durumlar bir aydan daha fazla sürerse bir psikologdan destek almanı tavsiye ederim. Yaşanılan bu acı deneyimin hayata daha farklı bakmamızı sağlayacağını ve daha anlamlı bir hayat için çabalamamıza vesile olacağını umuyorum ve diliyorum. Allah Teâlâ bir daha bu aziz millete böyle bir afet göstermesin.