İçeriğe geç

İkinci El Mağazalardan Nasıl Alışveriş Yapılır?

  Tasarruf her zaman olduğu gibi geçmişten bugüne önemini korumaktadır. Tasarrufu bu kadar önemli yapan ise hem bütçe dostu olmasıdır hem de enerji kaynaklarının verimli bir şekilde kullanılmasını sağlamasıdır. İşte bir şeyi sıfırdan satın almak yerine çok az kullanılmış olmasına rağmen yarı fiyatına veya daha aza ikinci el satış noktalarından temin edebilirsiniz. Bu bir nevi geri dönüşüme girmekte olup büyük bir tasarruf sağlamaktadır.

  İkinci el mağazalardan nasıl alışveriş yapacağınızı bilmiyorsanız veya bu konu hakkında birkaç püf noktası öğrenmek istiyorsanız o zaman sizin maddeler halinde güzel bir rehber hazırladık inşallah faydalı olur.

  İkinci El Alışverişte Püf Noktalar

  1. İlk önce ne aradığınıza kara vermeniz gereklidir. Bunun için daha önceden hazırlamış olduğunuz alışveriş listesinden yardım alabilirsiniz. Eğer hazırlamadıysanız hemen bir alışveriş listesi hazırlamaya başlayın.
  2. Kıyafetlere uzaktan bakıp güzel olup olmadıklarını anlayamayabilirsiniz bunun için gözünüze kestirdiklerinizi denemekten çekinmeyin. Bu sadece kıyafet için değil ayakkabı, kemer, şapka ve benzeri şeylerde de gerekli ve önemli bir adımdır.
  3. İkinci el giysi almayı düşünüyorsanız aşınma ve hasar olup olmadığını kontrol edin.
  4. Herhangi bir dikiş, manşet, yakalar vb. sorunlar var mı tespit edin.
  5. Düğme eksikliği gibi durumlar her ne kadar basit bir şekilde çözülse de yırtıklar için bir çözüm yoktur. Bunun için en ilk olarak yırtık var mı yok mu sorusuna odaklanmalısınız.
  6. İkinci el kıyafetlerde genellikle en çok boyun ve koltuk altı kısımlarında kir olur. Buraları kontrol ettiğinizden emin olmayı unutmayın.
  7. Mobilya vb. almak istiyorsanız işte aynı şekilde tamirat gerektirmeyecek şekilde olmasına özen gösterin aksi takdirde almayı düşünmeyin.
  8. Bazı kıyafetler yalnızca kuru temizlemeye atılarak temizlenir. Bu gibi kıyafetleri alacağınız zaman ilerde nasıl temizleyeceğinizi düşünün. Eğer ara ara kuru temizlemeye atmanız gerekecekse o zaman belki size pahalı mal olabilir. Tasarruf yapayım derken zarara girebilirsiniz.
  9. Bir kıyafette çok küçük bir defo olduğu için ucuza satıldığını fark edebilirsiniz. Bu gibi konularda basit birkaç terzi dokunuşuyla tamir olabileceğini düşünüyorsanız alabilirsiniz.
  10. Anlık satın alma gibi bir hastalığınız veya takıntınız varsa o zaman alacağınız şeyin örneğin mobilyanın evinizde hangi renk olacağını kafanızda belirleyin. Böylelikle önünüze gelen her şeyi almak istemez ve evinize uymadığı için aradığınız renge yönelmeye doğru hareket edebilirsiniz.
  11. İkinci el alışveriş ucuz olduğundan genellikle ne kadar alım yapacağınızın sınırı olmayabilir. Bu sebeple sağlık bir bütçe yönetimi için evden alışverişe çıkmadan önce en fazla ne kadar harcama yapabileceğinize dair sınır belirleyin ve bu sınırı aşmayın.
  12. Absürt harcamalardan kaçınmak içinde eşya başına en fazla vereceğiniz tutarı belirleyebilir ve böylelikle ikinci el alışverişin yapılış amacına ters hareket etmekten kurtulabilirsiniz.
  13. Eğer alayım mı almayayım mı diye karamsarlığa düşüyorsanız o zaman onu bırakın mağazada başka ürünlere göz atmaya başlayın. Eğer aklınıza gelmez ve geri dönme ihtiyacı yaşamazsanız demek ki almamanız gerekiyormuş.
  14. İkinci el mağazalarına giderken kesinlikle yanınıza akıllı telefonunuzu alın ve beğendiğiniz ürünlerin sıfır fiyatı ile ikinci el fiyatlarını piyasa araştırması yaparak öğrenin. Böylelikle almak istediğiniz üründe kar mı yapıyorsunuz yoksa zarar mı yapıyorsunuz belirleyebilir ve kazıklanmadan günü kurtarabilirsiniz.
  15. Pazarlık yapmayı sevmiyor olsanız bile en azından aklınıza gelen bir fiyatı bir kere sormaktan çekinmeyin. Zaten ya olur ya da olmaz cevabı gelir. Sonunda ölüm yok ya .)
  16. İkinci el mağazasındaki en avantajlı ürünü keşfetmek için vakit kaybetmek istemiyorsanız o zaman mağaza çalışanından yardım isteyebilir ve onun rehberliğinde alışverişinizi sürdürebilirsiniz. Sonuçta çalışanın görevi alışveriş yapılmasına vesile olmaktır öyle değil mi?
  17. Eğer bir ikinci el mağazaya sürekli gidiyorsanız artık oranın telini almayı ve kendi telefon numaranızı da onlara vermeyi unutmayın. Arayı eğer sıcak tutarsanız uyguna güzel bir parça geldiğinde sizinle iletişime geçebilirler.
  18. Aradığınız şeyi bulamadıysanız hemen sıfırını almak zorundayım demek ki diye düşünmeyin. Mağaza yetkililerine ne istediğinizi arz edin ve geldiğinde haber vermelerini isteyin.
  19. Çoğunlukla internetten yapılan ikinci el alışverişler mağazaya göre daha uygun olmaktadır. Bunun için online ortamda da ikinci el ürünlere göz atmayı unutmayın. Bunu için başlangıç olarak sahibinden sitesine girebilir veya telefonunuza letgo indirebilirsiniz. Son zamanlarda aktif olarak popülerleşmeye başlayan dolap uygulamasına da göz atmanızı tavsiye ederiz.