İçeriğe geç

İlim Talebesi Vaktini Nasıl Geçirmelidir?

  Bu soru çok geniş bir konuyu kapsamaktadır. İlim kitaplarında ilmin afetleri adı ile bu konular detaylı ve ayrıntılı bir şekilde anlatılmaktadır. Bu yazımızda da sizlere bu kitaplarda yer alan en önemli maddeleri paylaşacağız. İnşallah faydalı olur.

  Kısa ve öz olarak söylemek gerekirse öncelikle ilim talebesi niyetini sahih tutmalıdır. Niye ilim öğrendiğini ve niçin ilim tahsil ettiğinin sorusunun doğru cevabını vererek yola çıkmalıdır. Burada temel maksat Allah Tealanın rızasıdır. İlim talebesinin de temel maksadı bu olmalıdır.

  Vaktini nasıl geçirmesi gerektiği meselesine gelecek olursak: hangi konuya yatkınsa önce o alandan başlayarak kendine bir program çizmelidir. O alanın üstadı kimse o üstadın talebesi olmalı, ona talebelik etmeli ve ondan öğrenmelidir.

  Kendi başına okumalar yapmak büyük bir risktir. İslam tarihinde kendi başına okumalar yaptığı için büyük büyük çalılar deviren büyük büyük alimler olmuştur. Dolayısıyla bu gerçekten büyük bir zarar veren davranış tutumlarından biridir.

  İlim talebesi ana meselelere vakit ayırdıktan sonra pek çok alimin yaptığı gibi dinlenme vakitlerinde televiyona, internete ve benzeri şeylere takılmak yerine dinlendirici metinler okuması gerekir.

  Bu husus önemli bir husustur. Elimizden geldiği kadar bunu hararetle ve şiddetle öneriyoruz. Çünkü kitap okuyarak dinlenmek mümkündür. Ana teknik alan ilim ile uğraş zihni yorar. Yorulduğunuz zaman dinlenmek için dinlendirici metinler okumalısınız.

  Tabakat ve teracim kitapları okumanızı tavsiye ederiz. Bunlarla birlikte adap kitapları okuyabilirsiniz. Yani keşkül tarzı kitapları okumanızda fayda olacaktır.

  Bunlar eskinin ansiklopedik “faydalar” konulu kitaplarıdır. Hatta “faydalar” başlığı ile yazılmış kitaplarda bulunmaktadır. Bunları okuyabilirsiniz. Bunlar hem zihninizi dinlendirir. Hemde bir taraftan dini olarak beslenmenizi, heybenizi doldurmanız da ki süreci devamlı kılar.

  Mümkün olduğunca az uyuyarak ve günün büyük bir kısmını ilim yolunda tahsile ayırarak zamanınızı geçirebilirsiniz. Yani olabildiğince az uyuma ile ve başka uğraşlara daha az vakit ayırarak ilmi çalışmalar yapmalısınız.

  Şeytanın ilim talebesine tuzakları gerçekten çoktur. Bunların başında kibir ve riya gelmektedir. Bazen de ilmi çalışma ile şeytan vesvese verebilir. Böyle çok olur.

  İlmi çalışmalar ile şeytan insanı öyle oyalar ki farz namazları unutturur. Namaz geçer ve namazın son vaktine doğru gitmeye başlarsınız. Ama o şey o kadar tatlı gelir ki size bırakamazsınız. İşte bu başlı başına bir afettir.

  Her meşgaleyi kendi önemi ölçüsünde bir takdim ve tehir sıralamasına tabi tutarak yapmak lazımdır. Detaylı bilgiler ilerleyen yazılarımızda anlatılacaktır. Takipte kalın.