Çok Yemek Yemenin Zararları Nelerdir?

Bu makalede çok yemenin zararları nelerdir onu anlatacağım. Ayet hadislerin, doktor ve hekimlerin söylediği fazla yemenin zararları burada!

Zamanının iyisi olan bir doktor şöyle söyler: Kendisinde hiç bir hastalık olmayan kişi; iştahı gelmedikçe herhangi bir yemeği yemeyen ve iştahı gelince de yemek yemekten kendini alıkoyandır.

Çok yemek yemenin zararları hakkında haberlerde anlatıldığına göre: “Genellikle bir çok hastalıkların temelde nedeni karnın dok ve midenin dolu olmasından dolayıdır. Doluluktan kastımız kişinin midesini tıka basa doldurmasıdır.

Eski profesörler ile alakalı haberlerde şöyle bir olay anlatılır: Aristotales’in hizmetçisi, zamanın zengin olan insanlarından birine giderek kendisinin bir isteğini daha doğrusu ihtiyacını yerine getirilmesini rica etti. Zengin ise bu isteği reddetti!

Bunun üzerine hizmetçi “sende ne dolsa zamanın birinde benim efendime muhtaç olursun!” diye söyledi. Zengin ise “Benim senin efendine ne tür bir ihtiyacım olabilir ki? şeklinde cevap verdi, hizmetçi efendisine yani Aristoles’e anlattı; profesör ise şu şekilde cevap verdi:

Şayet bu zengin kişi; sadece acıktığı zaman yiyor, sofradan doymadan kalkıyor ve bu ikisinin arasında da azıcık atıştırmalıklar yeme ile yetiniyorsa, söylediği doğrudur; böyle kişilerin bizim gibi hekimlere ihtiyacı olmaz!”

Aristoles

Çok Yemenin Zararları Hakkında Hadisi Şerifler

Peygamber Efendimiz ﷺ çok yemek yemenin zararları hakkında çözüm olarak şöyle buyurmuştur:

İnsana ayakta durabilecek biraz yemek kafidir! Şayet böyle yapamıyorsa; midesinin üçte birini yemek, üçte birini içecek ve üçte birini de nefes için ayırsın.”

Hadisi Şerif (Tirmizi, Zühd, 47)

Peygamber Efendimiz ﷺ, kişinin kendi midesinin üçte biri kadar yemesini açlığını gidermesine yeterli olarak göstermiştir. Yani kişi yemek bulduğu zaman açlık hissini tedavi etmek için bu yemeği yer hadiste belirtilen ölçüye göre yer.

Eğer bu ölçüye uyulmaz ise bu yemek, yiyen kişi için dert olmaya başlar. Nasıl ki açıktan dolayı sıkıntı çekiliyorsa aynı bunun gibi çok tok olmak nedeniyle de sıkıntılar yaşanabilir.

Hatta şöyle bir gerçek vardır ki bazı zamanlarda tok olmanın verdiği sıkıntı yani çok yemenin zararları aç iken gelen sıkıntı ve zararlardan daha elem olur.

Yorum Yapın veya Dini Soru Sorun

‏‏‏‏‏‏‏‏Aşağıdaki bölümden yorum yapabilir veya merak ettiğiniz soruları sorabilirsiniz.

© 2021 Muhammed Furkan Akdoğan - WordPress Teması tarafından Hayırlı Olsun