İçeriğe geç

Vird Tesbihi Nedir Nasıl Olmalıdır?

  Vird tesbihi vird çekerken kullanılan tahtadan yapılma yüzlük tesbihlere vird tesbihi denir. Tahtadan yapılması ve yüzlük olması kendisini diğer tesbihlerden ayırmaktadır.

  Bunlar genel bir vird tesbihinde bulunması gereken özelliklerdir. Fakat virdi aldığınız vekile sormanız ve onun talimatları hususunda vird tesbihi almanız daha uygun olacaktır.

  Tahta olmasının sebebi uzun müddetçe zikir çekme sonrasında elde herhangi bir aşınma ve ağrı yapmamasından dolayıdır. Genelde virdler bir saat sürdüğü için tahta olması büyük bir avantaj olmaktadır.

  Aksi taktirde elde çıkan ağrılar ve şişmeler den dolayı virden soğma ve bırakma tehlikesi ortaya çıkmaktadır. Çünkü diğer tesbihler tahta tesbihin verdiği rahatlığı veremektedir.

  Bununla beraber tahta tesbih hafif olması sebebiyle bununla zikir çekmek akıcı olmaktadır. Bu akıcılık sayesinde kişinin virde olan şevki artmakta ve bir an önce artırma isteği duymaktadır.

  Tabi her işte olduğu gibi bu işte sabır ve istikrar gerektiren bir iştir. Kendine talimat veren vekil kaç zaman boyunca ne kadar çekeceğini söylediyse buna harfi harfine uyulmalıdır.

  Kişinin kendi kafasına göre zikir çekmesi faydadan çok zarar getirir. Bu iş tam olarak kendini doktor sanan birinin kafasına göre ilaç yazmasına benzemektedir. Aynı şekilde doktorun yazdığı ilaçları beğenmeyip değiştirmeye de benzer.

  Vird Tesbihi Nasıl Tutulur ve Çekilir?

  Vird tesbihi tutarken genelde yapılan bir çok hata vardır. Çoğu insan bu hataları göz ardı etmekte ve fazla dikkat etmemektedir. Fakat bunlara dikkat etmek vird çekerken ki gafleti atmakta olup rahat bir zikir deneyimi yaşatmaktadır.

  Vird tesbihi öncelikle tahmin edileceği üzere sağ elle tutulur. Her işte olduğu gibi bu işte sağ el ile yapılmaktadır. Çünkü bu gibi ibadetler nafile ibadet olduğu için Kuran’a ve sünnete bakılarak yapılmaktadır.

  Sağ elin baş ve orta parmağının uçlarını arasına tesbihi alarak birleştirilir. Daha sonra bu birleştirilen iki uç dik bir şekilde kalbin dört parmak altına yerleştirilir. Diğer parmakları sıkmadan rahatça bırakıp işaret parmağı ile tesbih taneleri çekilerek vird yapılır.

  Makalenin başında da dediğim gibi bunlar genel olarak uyulması gereken kurallardır. Fakat yerine göre farklılık gösterebilir. Bu sebeple virdi aldığınız yerden nasıl çekileceğine dair talimat almanız en uygun olanı olacaktır.

  Konu hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için Vird Nedir & Nasıl Çekilir? Vird Çekmek Hakkında 6 Husus! adlı makalemi okuyabilirsiniz.

  Vird Tesbihi Nedir & Nasıl Olmalıdır?
  Vird Nedir Nasıl Çekilir? Vird Çekmek Hakkında 6 Husus
  Vird Çekerken Ne Düşünmeliyiz?
  Gafletsiz Vird Zikir Nasıl Çekilir?