İçeriğe geç

Saç Ektirmek Caiz Midir?

  Öncelikle şunu söylemek lazım. Fizik görüntü, imaj ve algılar üzerinden yürütülen bir hayat vardır. Yani ahir zaman artık modern bir hayat çerçevesinde ilerliyor. Kişinin giydiği kıyafet, saç tipi, yüzünün şekli, boy, kilo ve benzeri şeyler önemli şeylerdir.

  Modern toplumda bu anlattıklarımız insanlar tarafından önemsenmektedir. Peki ehli sünnet yolundan giden Müslümanların böyle boş işleri önemsemesi gerekir mi? Hayır önemsemeyelim tabi ki de!

  Allah’ın bakmadığı bir yere biz neden bakalım ki! Allah sizin suretlerinize, biçimlerinize, mallarınıza ve ekonomik durumunuza bakmıyor. Bizde bakmayalım o zaman!

  Ama diyeceksiniz ki şimdi modern hayatta yaşıyoruz ve herkes bizim gibi düşünmüyor. Özellikle bayanlar için mesela saçın dökülmesi başlı başına bir problem.

  Bugünün algısında biz böyle bakalım ama herkesi de böyle baktırmak mümkün olmuyor. Dolayısıyla bir problem olarak ne kadar kaçarsanız kaçın gelip sizi yine buluyor.

  Kişinin hayatına, evliliğine, iş hayatına ve benzeri şeylere engel teşkil edecek seviye gerçekten psikolojik seviyesini ciddi bir biçimde etkiliyorsa o zaman bu insanların saç ektirmesi caizdir.

  Fakat bu saçına saç eklemek değildir onu söyleyelim. Çünkü saçına saç eklemek konusundaki rivayetlere baktığımızda orada gerçekten başkasına ait bir saçı kendisine ilave edip, bağlayıp o şekilde gezenlerin kastedildiğini bildirmektedir.

  Bu sebeple rivayetlere dikkatli bakmak lazımdır. Yani bu saç ektirmemesi durumunda hayatını, psikolojisini ve geleceğini ciddi bir biçimde etkileyecek insanların saç ektirmesi caizdir.

  Kendi saçından alıp ektirmesini kastediyoruz tabi ki burada! Yani kendi bedenindeki bir şeyin alınıp ekilmesinin caiz olduğunu kastediyoruz.

  Peruk Takmak veya Saç Ektirmek Caiz Mi?