Saç Ektirmek Caiz Midir?

Peruk Takmak veya Saç Ektirmek Caiz Mi Videolu Anlatım

Öncelikle şunu söylemek lazım. Fizik görüntü, imaj ve algılar üzerinden yürütülen bir hayat vardır. Yani ahir zaman artık modern bir hayat çerçevesinde ilerliyor. Kişinin giydiği kıyafet, saç tipi, yüzünün şekli, boy, kilo ve benzeri şeyler önemli şeylerdir.

Modern toplumda bu anlattıklarımız insanlar tarafından önemsenmektedir. Peki ehli sünnet yolundan giden Müslümanların böyle boş işleri önemsemesi gerekir mi? Hayır önemsemeyelim tabi ki de!

Allah’ın bakmadığı bir yere biz neden bakalım ki! Allah sizin sizin suretlerinize, biçimlerinize, mallarınıza ve ekonomik durumunuza bakmıyor. Bizde bakmayalım o zaman!

Ama diyeceksiniz ki şimdi modern hayatta yaşıyoruz ve herkes bizim gibi düşünmüyor. Özellikle bayanlar için mesela saçın dökülmesi başlı başına bir problem.

Bugünün algısında biz böyle bakalım ama herkesi de böyle baktırmak mümkün olmuyor. Dolayısıyla bir problem olarak ne kadar kaçarsanız kaçın gelip sizi yine buluyor.

Saç ektirmek caiz midir? Kişinin hayatına, evliliğine, iş hayatına ve benzeri şeylere engel teşkil edecek seviye gerçekten psikolojik seviyesini ciddi bir biçimde etkiliyorsa o zaman bu insanların saç ektirmesi caizdir.

Fakat bu saçına saç eklemek değildir onu söyleyelim. Çünkü saçına saç eklemek konusunda ki rivayetlere batığımızda orada gerçekten başkasına ait bir saçı kendisine ilave edip, bağlayıp o şekilde gezenlerin kast edildiğini bildinmektedir.

Bu sebeple rivayetlere dikkatli bakmak lazımdır. Yani bu saç ektirmemesi durumunda hayatını, psikolojisini ve geleceğini ciddi bir biçimde etkileyecek insanların saç ektirmesi caizdir.

Kendi saçından alıp ektirmesini kast ediyoruz tabi ki burada! Yani kendi bedeninde ki bir şeyin alınıp ekilmesinin caiz olduğunu kast ediyoruz.

Yorum Yapın veya Dini Soru Sorun

‏‏‏‏‏‏‏‏Aşağıdaki bölümden yorum yapabilir veya merak ettiğiniz soruları sorabilirsiniz.

© 2021 Muhammed Furkan Akdoğan - WordPress Teması tarafından Hayırlı Olsun