İçeriğe geç

İlk Yardım Neden Önemlidir?

  İlk yardım neden önemlidir baktığımızda, ilk yardım kavramı ‘’herhangi bir kaza durumu veya yaşamı tehlikeye düşüren durumlarda, sağlık görevlileri tıbbi yardım uygulayıncaya kadar durumun daha kötüye gitmesini önlemek için olay yerinde tıbbi araç gereç olmadan, mevcut olan araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalar’’ olmaktadır ve hastaların hayati açısından oldukça önemlidir.

  İlk yardım nedir kısaca baktığımız zaman, yaralı olan bireylerin yaşam faktörlerini sağlamak için ve durumunun kötüleşmesini engelleme, iyileştirmeyi kolaylaştırmak, ilk yardımın öncelikli amaçlarıdır.

  İlk Yardımın Hayatımızdaki Önemi Nedir?

  İlk yardım dil, din, ırk, yaş, cinsiyet ve coğrafya ayırmadan, insanların yaşadığı sürece başına gelen iş, ev veya trafik kazası gibi olayların sonucunda yapılan, ilk müdahaleyi kapsayan uygulamalardır. Bu nedenle hayatınızda ansızın karşılaşılabilecek bu olaylar karşısında, nasıl davranacağınızı bilmek sizi bir adım öne taşır. Genel olarak ilk yardım, hayat kurtarma veya olası olan tehlikeleri en aza indirir. İlk yardımın önemine baktığımızda,

  • İlk yardımın önemi özellikle kaza halinde ilk beş dakika içerisinde uygulanmış olan etkili bir yardımdır.
  • İlk yardım eğitimi, sadece trafik kazasında uygulanmaz, doğal afet, denizde boğulma, zehirlenme, dumandan zehirlenme, bayılmak, kesici alet yaralanmalarında hayat kurtarıcıdır.
  • Fabrikalarda gerçekleşen iş kazalarında, yemek sırasında soluk borusunda tıkanma gibi her türlü yaşamsal faaliyetin durmasına karşı uygulanan ilk yardım eğitimlerde hayat kurtarıcı olabilmektedir.
  • İlk yardım uygulamalarında ilk müdahale oldukça önemli olabiliyor. Bu nedenle ilk yardım ilkeleri ve eğitimini almak, birçok kişi için şarttır.

  İlk Yardımın Amaçları Nelerdir?

  İlk yardımda hayatı koruma ve kurtarmak en temel amaç olmaktadır. Örnek olarak daha fazla zararı önlemek adına yaralıyı stabil tutmak gerekir. Aynı zamanda sağlık hizmetleri gelmeden öncesinde yaralının durumu bozulmalıdır. Mağdurları kaza alanından ve zarar veren etmenlerden uzak tutulması önemlidir.

  Bekleme sırasında ilk yardım tekniklerini uygulamak için eğitim gerekir. Eğitim olmasa da bazı durumlar sağlanmalıdır. Örnek olarak kuru kalmasını sağlama, vücut sıcaklığını koruma, herhangi bir kanamayı durdurmak ve kanamanın önlenmesi için baskı uygulanmalıdır. Bunun dışında kurtarma pozisyonu, nefes verme gibi uygulamalarda belirli bir eğitimle beraber verilmektedir. Böylece tüm acil durumlarda ilk yardım sağlanabilir.