İçeriğe geç

İnternetten Döviz Alıp Satmak Caiz Mi?

  İnternetten döviz alıp satmak caiz mi? Bu konu hakkında alimler döviz alım satımının elden ele olması gerektiğini söylemişlerdir. Özellikle hanbeli mezhebinde “bir adam para bozdurmak için birine gitse ve parayı verse, o da dur bunun karşılığı dükkanda veya kasada vb. alayım getireyim dese caiz değildir” hükmü verilir.

  Döviz alım satımı aynı mecliste aynı ortamda elden elden ele alacak ve verecek diyor alimler! Çünkü bu işler hassasiyetli bir konudur. Aksi takdirde faize girme tehlikesi var diyor alimler!

  Bu meclis şartı herhangi bir aldanma ve aldatma olmasın diye ön görülmüş diyen alimler vardır. Yani burada niye bu kadar ısrar etmelerinin sebebi aldanma olabilceğindendir.

  Bu sebeple hemen o mecliste alacak ve verecek diyorlar ki iş garantiye alınsın.Yoksa araya zaman girer, mekan değişir, meclis farklılaşır, kabul etmede ve benzeri şeylerde ihtilaflar oluşabilir diye aynı meclis şartı konusunu ısrarla vurgulamışlardır.

  Eğer bu sakıncalar ortadan kalkarsa o zaman mecliste ısrar etmek gerekir mi? Yani bir adam şu kadar Türk parası karşılığı şu kadar döviz alacağım diye internet üzerinde garantisi verilmiş bir işlem yapsa, komisyon ve aracılık ücreti olmadan alınan rakamla verilen rakam uygun bir şekilde tescil ve garanti ediliyorsa Allahu alem bunda bir sakınca olmaması gerekir.

  Çünkü bir aldanma ve benzeri şeyler söz konusu değildir. Sonuçta her şeyi en iyi bilen Allah Tealadır. Bizleri doğru yoldan sapıtmasın ve yanlışa, delalete, sapkınlığa düşmekten muhafaza etsin. Amin…

  Sende dini soru sormak istiyorum diyorsa ana sayfadan dini soru sorma bölümünü ziyaret edebilir ve nasıl soru sorabileceğini öğrenebilirsin. En yakın zamanda araştırmalar yapılıp cevaplar sitemizde yayınlanmaktadır.

  En yeni dini sorular ve cevapları içeriklerine ulaşmak için ana sayfamızı sıkça ziyaret edebilirsiniz. Bununla beraber menüden tüm kategorilere ulaşabilir ve istediğiniz konu hakkında dini bilgiler alabilirsiniz.

  Merak ettiğiniz veya sormak istediğiniz her hangi bir şey olursa lütfen aşağıdan yorum yazarak sormaktan çekinmeyiniz. Sorularınızı cevaplamaktan büyük mutluluk duyarız.

  İslam’a göre altın gümüş ve döviz veresiye satılabilir mi?