Kasko Caiz Mi?

Zaman gitgide ilerledikçe ekonomi zorlaşmaya başlamaktadır. Zamanımızda ihtiyaçların artası giderlerinde artmasına yol açmaktadır. Hatta özellikle Z kuşağı ile beraber normalde ihtiyaç olmayan pek çok şey şu zamanımızda çoğunluğa göre ihtiyaç haline gelmekte ve artık para değeri yavaş yavaş azalmaya başlamaktadır.

Aslında ihtiyaç olmayıp ihtiyaç diye aşılanan her şey insanları maddi yönden zora sokmakta ve birikim yapmayı nerdeyse imkansız haline getirmektedir. Yine de bir şekilde birikim yapıp veya borca girip aldığımız bir araba normalden çok değerli olmaya başlamıştır.

Çünkü giderlerin artması ile birlikte araba gibi büyük bir meblağa sahip bir şeyi almak gerçek zorlaşmıştır. İnsanların da toplu taşıma kullanmayıp bir yerden bir yere daha rahat ve konforlu gitme isteği her zaman ön planda ve vazgeçilmez olduğundan araba almak her ne kadar zor olsa dünya ehlinin en başta gelen hedeflerinden biridir.

Hal böyle olunca zar zor alınan bir epey kıymete bindiğinden insan artık başına bir şey gelir tedirgin olmaya başlıyor. Tabii ki bu tedirginliği fırsat bilip ticarete dökmek isteyen firmalar ise “kasko” adı altında “arabaya gelecek olana zararlardan korkmayın” sloganı ile bir güvence sistemi kurmuşlardır.

Tabii ki bir müminin ahlakı gereği her şeyde olduğu gibi kasko yapmanın da öncelikle dinimizce caiz olup olmadığı araştırma konusu olmaktadır. Alimler ise yaptığı araştırmalar sonucu zamanımızda ki “kasko” yapan sigorta şirketlerinin her yönüyle bir bütün olarak İslam’a göre hareket etmedikleri için kaskonun caiz olmadığına dair hüküm vermektedir.

Gerekli şartlar yerine geldiğinde yani sigorta şirketi İslami şartlara uygun olarak hareket ettiği taktirde zaruret varsa caiz olur diyen alimler olmuştur. Fakat bu cevaz hususu belirli şartları ve zamanı barındırmaktadır.

Sonuç olarak bir müminin kasko ile işinin olması en doğru olanıdır. Fakat illaki zorunlu olarak kasko yapması gerekiyorsa da o zaman bir alime danışarak birebir araştırma ile sigorta şirketleri ve gerekli şartlar etraflıca incelenmelidir.

© 2022 Dini Sorular ve Cevaplar - WordPress Theme Tarafından WPEnjoy