İçeriğe geç

Kek Nasıl Yapılır?

  Kek günleri ve çocukların beslenmesinde ilk planda yer alan yapılışı ne kadar kolay görülse de güzelini tutturması zor olan bir yiyeceğimizdir. Herkes severek çayın yanında tüketebilir. Şimdi tarife geçelim.

  Kekimizi yapmaya ilk olarak oda sıcaklığındaki üç yumurta kırılarak başlanır. Yumurtaları kırdıktan sonra 250ml olan bir su bardağı şekeri ekleyip çırpmaya başlanır. Yumurtayla şeker homojen bir kıvan alana kadar çırpılır ayrıca bembeyaz bir sıvıya dönüşene kadar devam edilir. Bu işlem el ile çırpılıyorsa yarım saat makine ile çırpılırsa on on beş dakikayı alır. Beyaz olana kadar çırpıldıktan sonra artık diğer malzemeler eklenir.

  İlk olarak bir bardak süt eklenip biraz daha çırpıldıktan sonra bir bardak sıvı yağ eklenip çırpılmaya devam edilir. Bu malzemeler çırpıldıktan sonra diğer malzeme olan 3 yemek kaşığı kakao 1 paket kabartma tozu 2 su bardağı un aynı anda eklenerek çırpılmaya devam edilir. Bu malzemeler birbirine karışıncaya kadar homojen olana kadar çırpılır.

  Homojen bir kıvam aldıktan sonra artık pişirme zamanı gelir.

  Pişirmek için ilk önce fırın 180 dereceye ayarlanır ve 5 dakika ısınmaya bırakılır. Fırın ısınırken tepsi yağlanır ve karışım tepsiye dökülüp iyice yayılır. Tepsiye dökülen karışım iyice yayıldıktan sonra 5 dakika önceden ısıtılmış fırına koyularak pişmeye bırakılır. Fırında pişme süresi yirmi dakika ile yarım saat arasındadır.

  Eğer yarım saatten fazla pişerse yanar veya çok sert olur tadı olmaz. Bol sevgi katılarak yapılan yiyecekler daha lezzetli olacağından, bur aşamada sevgi ayarı belli olmaktadır. Yarım saat sonra kek fırından çıkarılır biraz soğumaya bırakılır.

  On dakika kadar soğumaya bırakıldıktan sonra istenilen malzemeyle süslenebilir. Örneğin Hindistan cevizi renkli pasta süsleri gibi birçok süsle isteğe bağlı süslenebilir.

  Son olarak pastayı süsledikten sonra istenilen içecekle tüketilebilir.

  Bu tarif A’dan Z’ye Yemek Tarifleri kitabından alınmıştır. Kitabı Trendyol’dan sipariş vermek için buraya tıklayabilirsiniz.