İçeriğe geç

Kitap Okumak Bizi Nasıl Geliştirir?

  Çocukluk yaşlarımızdan beri duyduğumuz, sürekli tekrarlanan bir nasihattir kitap okumak. Okulda, öğretmenlerimizden kimi zaman ailelerimizden, yakın çevremizden düzenli kitap okumamız gerektiğini, kitap okumanın faydalı olduğunu duyarız. Peki nedir kitap okumayı bu kadar yararlı kılan? Derlediğimiz birkaç madde kitap okumanın faydalarından, bizi nasıl geliştireceğinden bahsetmeye çalışacağız.

  1) Kitap Okumak Stresle Baş Etmenize Yardımcı Olur

  Bu konu bilim adamları tarafından yapılan araştırmalarla onaylanmıştır. Gününüz ne kadar yoğun geçerse geçsin okuyacağınız sadece 30 sayfa kadar kitap sizi stresten uzaklaştıracaktır. Kitap okumayı bir alışkanlık haline getirenlerde kaygı, endişe gibi stres unsurlarından uzaklaşma gözle görülür ölçüde büyüktür.

  2) Kelime Hazinenizi Genişletir

  Kitap okumak, onlarca sayfa arasında binlerce kelimeyle karşılaşmamız anlamına gelir. Çok okuyan kişi, çok fazla kelime okumuş demektir. Günlük konuşmalarımızda Türk insanının kullandığı kelime sayısının 300-400 olduğu belirtiliyor. Kitap okursak sürekli yeni kelimeler öğreniriz. Bu da zamanla konuşmamızı geliştirmemize yardımcı olur. Sürekli kitap okuyan biri ise konuşurken kullandığı kelimelerle tüm dikkatleri üzerinde toplamayı başarır.

  3) Kitap En İyi Dosttur.

  Kitap okuyan biri asla yalnız kalmıyor demektir. Evde, otobüste, yolculukta, dağın başında, en mutlu ve mutsuz anlarınızda… Siz ona el uzattığınız her an sizin yanınızda olurlar. Ne zaman gelmesini isterseniz gelirler.

  4) Hayal Dünyanızı ve Yaratıcılığınızı Geliştirir

  Kitap okuyan birisi, kitap kahramanıyla beraber sürekli geziyor, görüyor ve öğreniyor demektir. Bazen kitap okuduğunuz sırada bambaşka diyarlara yolculuk yaptığınızı hissedersiniz. Özellikle fantastik veya bilim kurgu romanı okuduğunuzda gerçek hayatta olmayan yerlerde gezersiniz. Bu da sizin düşünme gücünüzü, hayal dünyanızı, yaratıcı yanınızı geliştirir.

  5) Uyku Kalitenizi Artırır

  Araştırmalara göre yatmadan önce kitap okumak stresin azalmasına, zihninizin boşalmasına yarar. Düşüncelerin insan üzerindeki huzursuz etkisinden arınmış olan zihin daha rahat uykuya dalar. Düzenli kitap okuma alışkanlığı edinirseniz uyku kalitenizin arttığını fark edeceksiniz.

  6) Güzel Konuşmanızı Sağlar

  Düzenli kitap okuyan kimseler birçok kelimeyle karşılaşıyor ve bu kelimelerin de doğru yazılışlarını öğreniyor demektir. Eğer daha dikkatli bir okuyucuysanız birçok kelime öğrenir ve hafızanızda depolarsınız. Bu da sizin daha düzgün bir diksiyon ile konuşmanızı sağlar.

  7) Genel Kültür Seviyeniz Artar

  Hangi türde kitap okursanız okuyun her kitap, içeriği size farklı şeyler katacaktır ama mutlaka bir şeyler katacaktır. Örneğin tarih kitabı okuyorsanız geçmişi, felsefe kitabı okuyorsanız çeşitli düşünceleri zihninizde depolarsınız. Okuduğunuz her kitaptan minik de olsa bir bilgi edinirsiniz. Bu da zaman içerisinde size büyük bir genel kültür hazinesi sunar.