İçeriğe geç

Küfür Duymak Abdesti Bozar Mı?

  Birçok Müslüman tarafından sorulan küfretmek veya küfür duymak abdesti bozar mı konusu çok sık merak ediliyor. Çevredeki kişilerin ağzından çıkan küfürler, kötü sözlerden dolayı abdestlerinin ve hatta oruç ibadetlerinin sıkıntıya girip girmediğini merak eden birçok birey, bu konu hakkında internette araştırma yapıyor. İslam inancına göre küfür, benzeri hakaret içerikli kötü söz, kötü ahlakın göstergesidir. Bu sebeple oruçlu olan veya olmayan diye ayırmadan herkese haram kılınır fakat bu abdest için geçerli olmayabilir.

  Namaz kılmak, Kur-an okumak gibi çeşitli ibadetleri yapmak adına abdestli olmak gerekiyor. Abdest, belirli ibadetler için gerekli olan şartlardandır. Arapça karşılığı olarak temizlik, güzellik ve parlaklık anlamına gelir. Fıkıh anlamı ise belirli uzuvların usulüne uygun şekilde su ile yakınması ve bazı alanların mesh edilmesidir.

  Başka Birinden Küfür Duymak Abdesti Bozar mı?

  Başka birinden küfür duymak bedeninize herhangi bir olumsuz etki yaratmaz. Abdest genel olarak başlı başına maddi bir temizlik özelliği taşır, sağlık açısından da biz dizi faydaları içerir. Esasen hükmi temizlik işlemi ve arınma yolu olarak özetlenir. Bu durum için de fıkıh dili kapsamında maddi kirlilikten temizleme şeklinde anılır. Küfür abdesti bozar mı Şafi veya diğer mezheplerde bozan bir durum değildir.

  Küfür Duymak Abdesti Bozar mı Hanefi Mezhebine Göre

  Küfür duymak abdesti bozar mı Hanefi mezhebine göre fark etmeden bozan bir durum değildir. Kısaca küfrü, kötü sözü, dedikoduyu, hakareti ve benzeri durumları işitmek veya söylemek abdesti bozmaz. Abdesti bozan durumlar arasında, vücuda giren veya çıkan kirlilikler neden olur. Örnek olarak dışkılama, idrar, kan akması, kusma veya dışarıdan yabancı bir cismin vücuda girmesi gibi durumlar abdesti bozar.

  Abdest bozulduğunda tekrardan ağız, eller, kollar, bacaklar gibi kirlenmeye ve dışarıdan gelen mikroplara karşı açık uzuvlar günde birkaç defa su ile temizlenmektedir. Bu sayede vücudun sinir sistemi ve kan dolaşımı daha düzenli hale gelirken vücuda fiziki ve tıbbi olarak birçok fayda sağlar. Bu nedenle abdesti bozan durumlara dikkat edilmelidir.