İçeriğe geç

Kırmızı Ay Nasıl Oluşur? Ayın Kırmızı Olması Neye İşaret

  Astroloji ve burçlarla ilgilenen kişilerin en merak ettiği konulardan biri kırmızı ayın nasıl oluştuğudur. Senenin ilk ay tutulması olan kanlı ay tutulması, dünyanın güneş ve ay arasına girmesiyle oluşur. Kırmızı ay nasıl oluşur baktığımızda, güneş ve ay arasına giren dünya, aya düşen ışığı keser, bir başka deyişle ay tutulması sırasında dünyanın gölgesi ay üzerinde görülür.

  Güneş tutulmasının kırmızı aydan farkı ise, ne kadar görüleceği dünya üzerindeki gözlemcinin konumuna bağlı bir durumdur. Ay tutulmasında gezegenin hangi bölgesinde olursanız olun, ay gökyüzünde görülebildiği kadarıyla ay tutulması izlenebilir. Kanlı ay tutulması olarak da nitelendirilen kırmızı ay, NASA’ya göre tam ay tutulması sırasında güneş ve ayın dünyaya ters yönlerinde hizalanmasıyla meydana gelir.

  Ayın Kırmızı Olması Neye İşaret

  Baktığımızda normal bir görüntü oluşturmayan kırmızı ay görüntüsü, birçok kişinin merak ettiği konular arasında bulunuyor. Ayın kırmızı olması neye işaret baktığımızda aya karşı olan ve dünya yüzeyine çarpan güneş ışınları yüzünden olur. Dünyanın atmosferi yüzünden kırılan güneş ışıklarından dolayı ay, kırmızı olarak görülür. Güneş ve ayın bazen kırmızı, bazen turuncu görülmesinin nedeni, dünya atmosferindeki parçacıklar olarak özetlenir.

  Kırmızı Ay Neden Olur?

  Kırmızı bir ay görmek, görebileceğimiz nadir olaylardan biridir. Kırmızı ay neden olur özetlediğinizde ayın doğma aşamasında veya batma aşamasında olduğu gibi gökyüzünde alçak bir konumda görülmesidir. Baş ucu noktasıyla kıyaslandığında ay ufka yakın olduğu zaman, aydan gelen ışık yerin atmosferinde daha uzun bir yol katetmektedir. Bu noktada yerin atmosferi ışığı daha çok dağıtır ve bu nedenle kırmızı ay meydana gelir.

  Birçok efsaneye göre ayın kırmızı olması deprem göstergesi denilmektedir. Fakat bu durumun kanıtlanan herhangi bir bilimsel araştırma bulunmaz. Bunun dışında tam ay tutulması sırasında, ayı kırmızı renkte görebilirsiniz. Tutulma olduğu sırada yine ay, yer gölgesinden geçer ve bu olayda aynı şekilde güneş ışığını dağıtır ve gölgenin çevresinde kırmızı bir rengin oluşmasına sebep olabilmektedir. Bu kırmızı parlama olayı da ay üzerine düşer ve kırmızı görünmesine yol açmaktadır.