İçeriğe geç

Kusunca Abdest Bozulur Mu?

  Kusmak vücudun verdiği bir tepki olup genelde insanın elinde olmayan bir davranış biçimidir. İnsana insana fark eden ve değişiklik gösteren bazı etkenler vardır. Kişinin kan gurubu, yaşadığı yeri, yaşı, boyu, kilosu vb. bir sürü etkenler neticesinde herkes her şeyi yiyemez ve aynı şekilde hazmedemez.

  Yaş ilerledikçe hazımsızlık başlayabilir. Bu da zamanla artık bazı şeylerin yenmemesi gerektiği anlamına gelir. Doktorlara danışarak veya özel olarak sağlık kurumlarında test yaptırarak vücudunuz hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

  Bu bilgi doğrultusunda ne yiyip ne yemeyeceğinize karar verebilir ve sağlıklı bir yaşam için size zarar veren şeylerden uzak durabilirsiniz.

  Her ne kadar uzak durmaya çalışsanız da bazen bilmediğiniz bir şekilde bazı yiyecekler sizin midenizi bulandırabilir. Bu bulanma evreleri olan bir şeydir. Az olabilir çok olabilir veya kusmaya dönüşebilir.

  Bu bulanmanın kusmaya dönüştüğü evrede artık vücut kişinin iradesine bakmaksınız bazı sebepler dahilinde dışarıya çıkarmak istediklerini gönderir ve ağız yoluyla dışarıya atmayı hedefler.

  İşte istifra adı verilen bu kusma olayı aslında vücuttan bir şeyin çıkması anlamına gelir. Vücuttan bir şeyin çıkması söz konusu olduğunda iş artık abdesti bozar mı yoksa bozması sorularını kişinin kendisine sormasına neden olur.

  Çünkü abdestin bozulması için vücuttan abdesti bozacak şeylerin çıkması gerekir. Örneğin kanın çıkması gibi. Vücuttan kanın çıkması nasıl abdesti bozuyorsa kusunca da acaba abdest bozuluyor mu zamanla merak edilmeye başlandı.

  Kusunca abdest bozulur mu? Ağız dolusu olmak şartıyla yemek, su, kan veya mide özsuyu kusmak abdesti bozar. Ağız dolusu olmaya kusma ise abdesti bozmaz. Ağız dolusu olmayan kusmalar parça parça şekilde gelmişse bunların toplamında bakılır. Toplamı ağız dolusu edecek miktara ulaşırsa yine abdesti bozar.

  Kusmanın abdesti bozması yukarıda bahsettiğimiz şeyler için geçerlidir. Bunların dışında örneğin balgamın gelmesi veyahut çok miktarda balgam kusmak abdesti bozmaz. Çok olsa bile balgam kusma bu hükmü değiştirmez. Bu sebeple ağız dolusu şartını her şeye vermek doğru olmaz.

  Her durumda olduğu gibi bu gibi dini soru cevap konularında bir bilene danışmak ve öğrenilen bilgiyi cahilce her yerde uygulamamaya çalışmak gerekir. Bu neden merak ettiğiniz soruları sitemizden yazı sonlarında yorum yazarak sorabilirsiniz. İkinci olarak dini sorularınızı Youtube Muhammed Furkan Akdoğan adlı kanalımdaki videolarımın altına da yorum yazarak sorabilirsiniz. Hatta cevaplarınızı takip etmek için kanala abone de olabilirsiniz.

  Kusunca Abdest Bozulur Mu Videolu Anlatım