İçeriğe geç

Uyuyunca Abdest Bozulur Mu?

  Uyumak insan oğlunun her gün yapmak zorunda olduğu fıtri bir ihtiyaçtır. Kişiden kişiye ve yaştan yaşa değişmekle beraber en ez 5 en fazla 8-9 saat uyku almak verimli ve sağlıklı bir yaşam için gereklidir.

  Bu saatlerin ne kadar olduğu insan kendisi tespit edip öğrenmesi ve keşfetmesi gerekir. Kendi için en uygun saati belirledikten sonra her bu kadar bu kadar saat uyumaya özen göstermeli ve bu saatten fazla veya az uyumamaya dikkat etmemelidir.

  Her zaman doğru ve düzenli bir şekilde uyumak insan için önemli olsa da bazı dünyevi sorunlar ve sebepler dahilinde uyku zamanımız şaşabiliyor. Bu gibi durumlarda da gün içerisinde uyuklama ve halsizlik gibi birbirinden farklı etkenler ve sorunlar bizim karşımıza çıkıyor.

  Gün içerisinde güzel uykusunu almadan çalışan bir insanın reflekslerinde bile artık gevşeme başlar. İnsan elinde olmadan bazı şeyleri yapamaz hale gelir. Kendini her ne kadar tutmaya çalışsa da uykuya teslim olmak bazen insanın elinde olmayan bir şeydir.

  İşte uyumanın bu kadar önemli olması ve elden olmadan istemsizce uyuklamaların meydana gelmesi kişiye uyudum ama abdestim bozuldu mu acaba diye sorgulamaya başlatıyor.

  Uyuyunca abdest bozulur mu? Uyumak abdesti bozar. Uyuyan bir kimse kalktıktan sonra abdest almalıdır. Abdestli olan bir kimse uyuduktan sonra uyumadan önceki abdesti ile ibadet yapamaz, namaz kılamaz ve Kurana el süremez.

  Bazı istisnai durumlar dahilinde alimler abdestin bozulmayacağını söylemişlerdir. Örnek olarak bir yere yaslanmadan ve makatını yere sağlam yerleştirmiş bir şekilde uyuklayan kimsenin abdesti bozulmadığına dair hükümler verilmişse de bunlar bir ilim gerektirdiğinden ve şüphede kalmamak için uyuklamak ve uyumak eylemlerinden sonra her zaman abdest almak gereklidir.

  Takvalı olmak isteyen ve Allah’ın rızasını kazanmak isteyen insan zaten abdesti olsa bile abdest üzerine abdest almanın faziletini bildiği için her zaman vakit namazlarına özel ikinci bir abdest daha alır. Bundan dolayıdır uyumanın her zaman abdest bozması sadece %10’lık bir istisna dışında (o da tabiki şartlar yerinde ise) abdesti bozmaması uyuklamak ve uyumaktan sonra her zaman abdest almanın gerekli ve şart olduğu hükmünü çıkarmaktadır.

  Uyuyunca Abdest Bozulur Mu Videolu Anlatım