İçeriğe geç

Tırnak Kesilince Abdest Bozulur Mu?

  Tırnak kesmek insanın yapması gereken ahlaki davranışlardan biridir. İslam dini temizliğe çok önem verir. Tırnak kesmek, güzel giyinmek, koku sürmek vb. bir çok şey dinimiz tarafından hoş karşılanmış ve yapılması tavsiye edilmiştir.

  Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem her zaman güzel giyinirdi. Sürekli misvak kullanıp dişlerini temiz tutardı. Koku kullanmayı eksik etmez ve kötü kokmaktan sakınırdı. Saçlarını tarar sakallarını yağlardı. Tırnaklarını uzun bırakmaz her zaman keserdi.

  Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem Şeytana yaz güneşinin kavurucu sıcaklığı altında nerede saklanırsın diye sorduğunda şeytan insanların uzun tırnaklarının altında diye cevaplamıştır.

  Tırnağın uzun olması şeytanın istediği ama dinimizin istemediği bir şeydir. Bir Müslümana yakışan ise tırnaklarını sürekli kısa ve temiz tutmasıdır. Çünkü İslam dini kendisinin temizlik dini olduğu beyan etmekte ve Allah Teala’nın temiz olanları sevdiğini haber vermektedir.

  Bu nedenle insan kendine bir zaman belirleyip tırnaklarını kesmeyi alışkanlık haline getirmelidir. Bu zamanın hangi zaman olduğundan öte bu temizliğin yapılması ve aksatılmaması önemlidir.

  Tırnak kesme zamanı gün içerisinde olduğu vakit insanlar abdestli olabiliyor. Abdestli iken de tırnak kesmenin caiz olmadığını ve tırnak kestikten sonra abdestin bozulduğunu ve tekrar abdest alınması gerektiğini söyleyen ve inan yanlış bir oluşum günümüzde yaygınlaşmaya başladı nedense!

  Bu yaygınlaşmadan dolayı ise artık insanlar tarafından tırnak kesmek abdesti bozar mı soruları sorulmaya ve cevabı merak edilmeye başlandı.

  Tırnak kesilince abdest bozulur mu? Tırnak kesmek dinimizce tavsiye edilen bir davranış olmasıyla beraber abdesti bozmaz. Fakat kişi sürekli tırnaklarını kısa tutmalı ve kirlenmesine karşı koruyarak her daim tırnaklar temiz olmalıdır.

  Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem tırnakların temiz tutulmasına büyük önem vermiş ve tüm ümmeti Muhammedi temiz olmaya davet etmiştir.

  İslam dininde her şeyden önce temizlik gelir. Bir fıkıh kitabı önce temizlik konusunda başlayarak taharetin nasıl yapıldığını ve tuvalet adabını öğretir. Daha sonrasında ise abdest ve gusül diye temizlik çeşitlerini anlatmaya devam eder. Bir Müslüman dinini öğrenmeye ilk temizlikten başlamalı ve daimi temiz olmalıdır.

  Tırnak kesince abdest bozulur mu konulu makalemizin sonuna geldik. Bu gibi dini bilgiler hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için sitenin ana sayfasındaki makaleleri baştan sona okuyabilir veya videolu olarak izleyebilirsiniz.

  Tırnak Kesilince Abdest Bozulur Mu Videolu Anlatım