Büyük Abdest Yaparken Kan Gelmesi Gusül Gerektirir Mi?

Büyük Abdest Yaparken Kan Gelmesi Gusül Gerektirir Mi Videolu Anlatım

İnsan tabiat gereği tuvalete gitmekte ve zaruri ihtiyacını gidermektedir. Bu insanlara verilen bir mükafattır. Kişi hasta olup hacetini gideremeyenleri düşünüp Allah’a şükretmelidir.

Peygamber Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem ümmetinin en hayırlısının Allah’a en çok şükredeni olduğunu bildirerek şükrün faziletini ve önemini ortaya koymaktadır.

Bir hadisi şerifte şöyle buyrulmaktadır: “Nimet üzerine hamd etmek nimetin zeval bulması için bir eman yani bir güvencedir. (Kaynak: Deylemi, Firdevsül Ahbar, nr. 2606; Suyuti, el Camius Sağir, nr. 3836; Ali el Müttaki, Kenzul Ummal, nr. 6421.)

Hadisi şerifte geçen hamd etmek kelimesi şükretmek anlamındadır. Hamd ise hürmet ve senada bulunmaya denir.

Kişi eğer hamd ederse hastalıkları azalır, etmez ise hastalıkları artar. Bazen işlediğimiz günahlara ceza olarak Allah Teala hastalık vermektedir. Bazen de kulun Allah’ı hatırlaması için Allah Teala kuluna hastalık vermektedir.

Büyük abdest yaparken kan gelmesi de genellikle bir rahatsızlıktan dolayı meydana gelmektedir. Bunun başlıca sebebi makadın yırtılması diyen uzman doktorlar kıl dönmesi veya başka bir çok sebepten olabilir demişlerdir.

Böyle bir durumda olan kimsenin de özellikle takmamazlık yapmaması gerektiği ve bir an önce doktora başvurması gerektiği uzmanlar tarafından uyarılmaktadır.

Allah Teala kuluna verdiği hastalıkların bir mükafat olduğunu Efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem bir hadisi şerifinde şöyle belirtmiştir:

“Hastalıklar, Allah (Azze ve Celle) tarafından kul için hediyedir. (Kaynak: Münavi, Künüzül Hakaik, nr. 2609; Deylemi, Firdevül Abbar, nr. 420)

Bu hadisi şerif insanların zaman zaman gördükleri hastalıkların ve sıkıntıların aslında birer hikmete binaen meydana geldiğini beyan etmektedir.

Sizde eğer tuvaletinizi yaparken kan gelme sorunu varsa isyan etme tehlikesine girmemeli ve Allah’a şükrederek bunda da bir hayır vardır düşüncesine girmelisiniz.

Son zamanlarda tuvalet yaparken kan gelme rahatsızlığı arttığından dolayı Müslümanlar tarafından gusül gerektirir mi gerektirmez mi merak edilmeye ve cevabı araştırılmaya başlandı.

Büyük abdest yaparken kan gelmesi gusül gerektirir mi? Tuvalet ederken ön veya arka yerden kan gelmesi erkek ve kadında da guslü gerektirmez. Çünkü guslü gerektiren haller arasında avret mahallerinden kan gelmesi yoktur. Fakat kadınlara has olan adet kanı müstesnadır.

Dini Soru Sor Cevap Al

Merak ettiğiniz dini soruları ‏‏‏‏‏‏‏‏aşağıdaki bölüme yazarak sorabilirsiniz.

© 2022 Muhammed Furkan Akdoğan