İçeriğe geç

Logo Tasarımı Nasıl Yapılır?

  Logo tasarımı yapmak için öncelikle logo yaparken dikkat edilmesi gerekenler kriterlerini bilmek gerekli. Logoyu kendimiz yapamasak bile logoyu yapacak kişiden bu hususları beklediğimizi belirtmeliyiz.

  Bu kriterlere geçmeden önce Amblem ve Logo arasındaki farka değinmek isterim çünkü halk arasında popüler bir algı oluşmuş durumda ve logo ile amblemi karıştırmaktalar, hatta bazıları arma ile amblemi de karıştırmakta. Logo markanın yazısı Amblem ise grafiksel şekil olarak tanımlanabilir. Arma ise kılıçların, kalkanların, tuğraların vb. objelerin devreye girdiği özel şekiller bütünüdür. Biz bu yazımızda logo derken halk arasında popüler olan amblemden bahsediyor olacağız.

  1) Hikayesi Olmalı
  Yapılan çalışmada; hangi hedef kitlesine hitap ettiği, nereden geldiği nereye gittiği, neyi nerede ne için kullanıldığı gibi aşırıya kaçmadan bir sayfayı geçmeyecek şekilde ya da duruma göre geçebilir şekilde bir hikaye metni olmalı.

  2) Akılda Kalıcı Olmalı
  Amblemi biri gördüğünde onu bir başkasına çizebileceği kadar sade ve akılda kalıcı olmalı.

  3) Renk Seçimi
  Sektör ve firma için en doğru renk seçimi, doğru bir anlatım için çok önemli bir kriterdir.

  4) Kabartma Baskıya Uygun Olmalı
  Amblemin baskı aşamasında bir lazer baskı, kabartma baskı için tek renk kullanım alanlarına uygun olması gerekli.

  5) Özgün Olmalı
  Patent araştırması yapılarak, daha önce başka bir firma tarafından tescillenmediğine dikkat edilmeli.

  6) Kullanılan Objeler Doğru Olmalı
  Amblem içerisinde kullanılan objelerin anlattığı mesajlara dikkat edilmeli. Yaprak kullanıldığında bunun çağrıştırdığı anlamlara dikkat edilmeli.

  7) Piyasa Analizi Yapılmalı
  Yapılacak çalışmanın benzerliği konusunda da piyasadaki logolar incelenmeli, çağrıştırma yöntemlerinden istifade edilmeli.

  Tasarımcıların Sıklıkla kullandığı bazı 4E-3E gibi kurallar vardır, bunlar içerisinde 4E bizim için güzel bir yönlendirme olacaktır.

  Estetik (Güzel Görünümlü) > Ekonomik (Uygun Fiyat) > Emniyet (Güvenli) > Ergonomik (Kullanışlı)