İçeriğe geç

Makarna Nasıl Yapılır?

  Makarna basit yemek olarak bilinir ve günümüzde öğrencilerin kurtarıcı yemeği olarak bilinir. Bunun sebebi günümüzde en ucuz yemeğin makarna olması ve öğrencilerimizin parasının az olmasından kaynaklanır ayrıca diğer bir sebebi kolay bir yemek olmasıdır.

  Makarnanın da çeşitleri vardır herkes dilediğince beğendiği şekilde yapabilir örneğin salçalı köri baharatlı tereyağlı ve yoğurtlu gibi bir çok çeşit vardır bugün vereceğim tarif salçalı ve yoğurtlu karışık makarna tarifidir.

  makarna yapmaya başlamadan önce hangi tür makarna yapacağımıza karar veriyoruz yani yüksük makarna spagetti burgu makarna mantı makarna penne makarna gibi çeşitlerden istediğimizi seçiyoruz. Biz yüksük makarnayı tercih ettik.

  İlk olarak elimizi yıkıyoruz ardından orta boy tencereye yarısını geçecek şekilde arıtma suyu koyuyoruz. Tencerenin yarısını geçecek şekilde suyu koyduktan sonra tencereyi ocağa alıp kaynamasını bekliyoruz. Tenceredeki suyun içerisine biraz tuz atıp kapağını kapatıyoruz kapağını kapatmamızın sebebi çabuk kaynaması için.

  Tenceredeki su yaklaşık on dakika içerisinde kaynayacaktır. Su kaynayana kasar yanına meze olarak salata yapılabilir. Salata malzemelerimiz 1 adet maruldan birkaç parça iki adet domates bir adet salatalık bir adet kuru soğan şeklindedir kişi sayısına göre malzeme arttırılabilir.

  Bu malzemeleri sırasıyla doğrayıp bir kaba alınır. Kaynayan suyun içerisine bir paket makarna boşaltılır ve karıştırılarak pişmeye bırakılır. Makarna pişene kadar sosu yapılır. Sos için sos tavası ocağa alınır içerisine bir kaşık margarin ve üç yemek kaşığı sıvı yağ eklenir.

  Yağ kızdıktan sonra iki yemek kaşığı salça katılarak üzerine biraz makarna suyundan eklenir. Sos bu şekilde hazır edilir. Ardından sarımsaklı yoğurt yapılır sarımsaklı yoğurt için beş kaşık yoğurt bir kaba alınır onun üzerine bir diş sarımsak rendelenir ve böylelikle bu da hazır olur.

  Son olarak makarna süzülür ve sos eklenir en son olarak da sarımsaklı yoğurt isteğe bağlı dökülerek yanında salata ile yenir.

  A'dan Z'ye Yemek Tarifleri Kitabı
  Bu tarif A’dan Z’ye Yemek Tarifleri kitabından alınmıştır. Kitabı Trendyol’dan sipariş vermek için buraya tıklayabilirsiniz.