İçeriğe geç

Yürümek Neden Önemli?

  Yürümek insan hayatında çok önemli bir yeri olan spor çeşidi diyebileceğimiz bir aktivitedir. Yürümek büyük bir gelişim aracı olup insan vücudu ve insan psikolojisi açısından büyük önem taşır. Yürümek herkesçe çok önemli olmasına rağmen çoğu insan faydasını bildiği halde üşendiği için bu aktiviteden kaçar.

  Yürümek neden önemlidir yürümenin önemini insan sağlığı açısından şöyle örneklendirebiliriz. İnsanlar sabah öğle akşam olmak üzere üç öğün beslenirler ve beslendikten sonra insanların hareket etmeye ihtiyacı olur ve bu hareket en uygun yürüyüştür. Bu ihtiyaç karşılanmazsa insan sağlığı çok kötüye gider.

  Bu kötü gidişe örnek verecek olursak bu örnek obezitedir. Yemeği üç öğün ve daha fazla bir şekilde yiyip hiçbir hareket yapılmazsa obezite olunur. Obeziteden korunmanın en önemli yolu hatta en önemli ve en basit yolu yürüyüştür.

  Yürüyüş hem çok basit bir aktivite olup hem de insan sağlığı için çok önemlidir hatta obezitenin baş düşmanıdır. Yürüyüş obezitenin yanı sıra sinir sistemi hastalıklarından da korur.

  Her gün düzenli yürüyen bir insanda hiçbir zaman sinir sistemi rahatsızlığı olmaz kalp damar tıkanıklığı olmaz yaşlılıkta zorlanma olmaz bunların hepsinin önleyicisi yürüyüştür işte yürüyüş her hastalık için mutlaka önem arz eder. Başka bir açıdan bakacak olursak yürüyüş psikolojiyi de çok iyi yönde etkiler.

  Nasıl iyi yönde etkiler obeziteden uzak bir hayat ve sağlıklı yaşam insanın her zaman hayali olmuştur ve yürüyüşte bu hayali gerçekleştirmektedir. Yürüyüş aynı zamanda sırtta belde eklem yerlerindeki ağrıları gideren bir aktivitedir. Bunların hepsinin yanı sıra kan basıncını da düşürür.

  Kısaca yürüyüşün önemi hem fiziksel sağlık hem de psikolojik sağlık açısından çok önemlidir yaşamın hayalimizdeki gibi bitmesi için yürüyüş yapmak gerekir.