İçeriğe geç

Biber Turşusu Nasıl Yapılır?

  Biber, yurdumuzun hemen hemen her yerinde çokça üretimi yapılan ve bolca tüketilen sebzelerimizden bir tanesidir. C vitamini ve bağışıklık sistemini güçlendirmesi haricinde yemeklere tat veren ve salatalarda eşlikçi olarak sıkça kullanılan garnitürler arasındadır. Biber kadar biber turşusu da ülkemizde sıkça yapılmakta ve tüketilmektedir.

  Biber turşusu yapmak için en az yarım kilo küçük acı bibere ,1 çay bardağı üzüm sirkesine,1.5 yemek kaşığı kaya tuzuna 1 baş sarımsağa ve kavanozu dolduracak kadar içme suyuna ihtiyaç vardır.

  Burada önemli bir püf noktası 1 kiloluk kavanozu doldurmak için en az yarım kilo biber olması önemlidir.

  Turşu yapımında ilk olarak biberlerin yıkanmasından başlanır. Daha sonra ise biberlerin sap kısımları güzelce temizlenir. Sap kısımları uzun ise kesebilirsiniz. Ardından her bir biberin üzerine bıçak ya da kürdan yardımıyla fazla büyük olmayacak şekilde küçük delikler açılır. Ve sonrasında bir baş sarımsağın kabukları soyulur.

  1 kiloluk konserve kavanozun dibine önce sarımsakların birkaç tanesi güzelce koyulur. Ve hazırlanan küçük acı biberler kavanoza düzgünce yerleştirilir. Biberler bitene kadar üst ve ara kısımlarına sarımsaklar dağınık şekilde yerleştirmeye devam edilir.

  Biberler bittikten sonra son olarak 1.5 yemek kaşığı kaya tuzu biberlerin hepsinin üstüne gelecek şekilde eklenir. Ve ardından 1 çay bardağı üzüm sirkesi koyulur. Bu işlemden sonra ise en son olarak biberlerin üzerine çıkana kadar içme suyu dökülür ve kavanozun kapağı sıkıca kapatılır.

  Kaya tuzunun rahat erimesi için kavanoz birkaç kez alt üst edilir ve hazırlanan acı biber turşusu güneş görmeyen bir ortamda bir hafta on gün kadar bekletilir. Bu sürenin sonunda turşunuzu afiyetle tüketebilirsiniz.

  Dikkat edilmesi gereken püf noktasından bir diğeri ise, turşunun oluş süresi biberlerin cinsine ve hava sıcaklıklarına göre farklılık gösterebilir. Bu nedenle bozulmaması yani küflenmemesi adına sık sık gözlenmelidir.

  A'dan Z'ye Yemek Tarifleri Kitabı
  Bu tarif A’dan Z’ye Yemek Tarifleri kitabından alınmıştır. Kitabı Trendyol’dan sipariş vermek için buraya tıklayabilirsiniz.