İçeriğe geç

Teşekkür Etmek Neden Önemlidir?

  Teşekkür etmek bize yapılan bir şeylere karşı minnet duyduğumuzu belirttiğimiz bir cümledir. Herkes kendine karşı yapılan iyilikte yardımda işte buna benzer birçok şeylerde teşekkür eder. Teşekkür etmeyi hayatımızda çok yerde kullanmak hem kendimizi hem de bize iyiliği okunan karşı tarafı memnun eder.

  Teşekkür etmek neden önemli diyecek olursak teşekkür etmek bir minnet duygusunun söze gelmiş hali olduğu için karşı tarafı memnun kılar aynı zamanda bize tekrar iyilik yapma isteğini bize tekrar yardımcı olma isteğini artırır.

  Bu olaya empati yaparak bakabiliriz. Siz karşı tarafa yardımda bulunduğunuz da teşekkür ettiğinde isteğiniz artar demi ama teşekkür etmediğini düşünürsek bir daha karşı tarafa bir şey yapmak istemezsiniz ama buna rağmen istiyorsanız o sizin erdemliğinizdir ve sizden iyisi yoktur.

  Teşekkür etmek tek bir konuda değildir bazı belirgin şeylerin dışında daha başka şeyler içinde teşekkür edilir mesela ortada bir şey yokken çalıştığınız yerde birisi kolay gelsin der ve siz de teşekkür edersiniz bu da iki taraf için minnet duygusunu arttırır.

  Eğer orada teşekkür etmek yerine sessiz kalınsaydı iki taraf içinde kötü olacaktı ve bir daha kolay gelsin denilmeyecekti diyen kişi de başka yerde cevap alamayacağı için çekinecekti. İşte bu yüzden böyle olaylar cevap vermek ve teşekkür etmek önemlidir.

  Kısaca teşekkür etmek minnet duygusunu ortaya koyduğu için karşılıklı saygıyı sevgiyi ve devamlılığı artırır aksi takdirde saygısızlık ortada ön planda olur. Aynı zamanda bu olaydan dolayı saygısızlık kaosu artırarak saygısızlığa yönlendirilir hayatta saygısızlıkla devam etmeyeceği için gerçekten çok büyük katkısı vardır ve Teşekkür etmek çiftler arasında saygıyı aynı zamanda değeri artırarak daha sağlıklı bir ortam hazırlar.