İçeriğe geç

Nasıl Hakem Olunur?

  Spor görevlisi olmak spora ilgi duymakla yeterli bir şey değildir. Hakem olmanın ayrı bir yeri ve özelliği vardır. Bir oyunun adil ve eşit bir şekilde uygulanması için hakemleri ihtiyaç vardır. Zaten hakemin görevi oyunun sağlıklı bir şekilde ilerlemesi için kurallara uyması ve adaletli davranmasıdır. Eğer sizde hakem olmayı düşünüyorsanız işte size maddeler halinde nasıl hakem olunur hakkında bilgiler, inşallah faydalı olur.

  1. Her spor ayrı bir yetkinlik ister. İlk önce hangi spora ilginiz olduğunu belirleyin ve bu doğrultuda kariyer yapmayı planlayın. Bunun kendinize bir kaç soru sorabilirsiniz. Örneğin: Hangi sporu tutkuyla takip ediyorum? Hangi spora aşinalığım daha yüksek? Bulunduğum yerde hakemlik için fırsatlar nasıl?
  2. Kendinize bir spor dalı belirlediyseniz eğer bunun maçlarına katılın ve oyunlarda aktif olun. Hakem olabilmek için sporu tanımalısınız. Sporu tanımanı en iyi yolu ise o sporun maçlarına sürekli gidip oyunları takip etmektir. Hatta oyunları oynamak her şeyi daha iyi kavramanızı sağlar.
  3. Spor kulüpleriyle tanışın ve onların dernekleri ile bağlantılar kurun. Hakem olmak istediğinizi bu doğrultuda nasıl hareket edebileceğinizi öğrenin. Bazı spor kulüplerinde hakem alımları için görevlendirilmiş yetkililer bulunmaktadır. Bu yetkililer kişileri yönlendirmekte ve hakem olmanın yolları üzerinde sizleri bilgilendirmektedir.
  4. Hakemlik için gerekli eğitimleri alarak sertifika programlarını bitirin ve gerekli sertifikalarınızı alın. Bu kurslara gitmek ve sertifikaları almak için gerekli şartları yerine getirdiğinizden emin olun.
  5. Hakem olmak için fiziksel görünüşünüz ve yapınız önemlidir. Örneğin iyi duymalı, iyi görmeli, iyi hareket etmeli ve güçlü olmalısınız. Zaten bazı hakemlik kurslarında fiziksel testlerde yapılmaktadır.
  6. Çevrenizde size en yakın bir kural kliniği var mı araştırın ve buralarla iletişim kurun. Bu gibi yerler sizin spora olan endişenizi azaltır ve yapmanız gereken şeyler hakkında güzel bilgilendirmeler sunar.
  7. Geçmişinizin ve sicilinizin temiz olduğundan emin olun. Çünkü bazı hakemlik kursları çocuklara karşı davranış ve tutumları denetlemek için sicillere bakmakta, geçmiş araştırması yapmakta hatta parmak izi bile almaktadır.
  8. Hakem lisansı almaya çalışın ve gerekirse ücret ödeyin. Bir çok federasyon hakemlik lisansını parayla satmaktadır. Bunlara para vermekten çekinmeyin ve lisansınızı elde edin.
  9. Hakemlik lisansınızı aldıysanız ilk işiniz için arama yapın ve çalışacak yer bulun.
  10. Hakemliğe başladığınızda ise iyi bir hakem olabilmek için gerekli uygun teçhizatı aldığınızdan emin olun. Yönetilen tüm oyunların kayıtlarını gerek yazarak gerek online ortamda kaydedin.
  11. Zamanla tecrübe kazandıkça ek eğitimler ve ek sertifikalar alarak kariyerinizde ilerleyin.