İçeriğe geç

Niçin Kitap Okumalıyız?

  Kitap, bilmediğimiz dünyaların kapılarını açan ve hiç kapatmayan bir yol göstericidir. Kendimizi geliştirmemizi ve yeni şeyler öğrenmemizi sağlar.

  Örneğin merak ettiğimiz ya da ödev konusu olan herhangi bir yer veya bir şey hakkında okuyarak rahatlıkla bilgi sahibi olurken aynı zamanda kendimizi de farkında olmadan geliştiririz.

  Özellikle kitap okuyan insanların diksiyonu, konuşması ve fonetik bilgisi de kitap okuma alışkanlığına bağlı olarak neredeyse kendiliğinden güzelleşir.

  Öğrenim ve mesleki hayatımız için okunan akademik kitaplarda kendi alanımızda bizi geliştirerek bir adım öne çıkaracaktır.

  Özellikle jargon diye tabir edilen ve birçok kişi tarafından bilinmeyen kelimeleri bilgi dağarcığımıza eklememize de olanak sağlar.

  Kitaplar aslında bir psikolog gibidir. İyileştirici özellikleri vardır. Canımızın sıkıldığı, üzüldüğümüz veya kızdığımız anlarda kitaplara sarılmak bizi hem rahatlatacak hem dikkatimizi farklı yöne çekecek hem de kafamızın boşalmasını sağlayacaktır.

  Özellikle odaklanma ve konsantrasyon eksikliği yaşayanlar içinde, kitap okumak oldukça faydalıdır. Okul dönemindeki öğrencilerin kitap okuma alışkanlığı için çaba sarf etmesi, derslerindeki başarıyı artırmasında son derece etkilidir.

  Kitap okumanın sağlığımız içinde çok önemli bir yeri vardır. Hafıza sorunu yaşayanlar ve sürekli unutkanlık problemiyle karşı karşıya olan insanlara doktorların tavsiyelerinden biri de kitap okumaları olmaktadır.

  Kitap okumak insana özgüven sağlayan faktörler arasındadır. Kitap okuyan insanla okumayan insanı ayırt etmek topluluk içerisindeki hitabeti ve kurduğu cümlelerden rahatlıkla anlaşılır.

  Okuduğunuz kitaplar sayesinde ve kazandığınız bilgi ve birikimler ile sizinle konuşup muhabbet edenler için dikkat çekici ve ilginç olursunuz.

  Kitap okumak aynı zamanda hayal gücünüzü de geliştirir. Hangi yaşta olunursa olunsun hayal gücünü geliştirmeli yeni ve farklı bakış açıları kazanılmalıdır.

  İş ya da özel hayatınızda karşınıza çıkacak her türlü soru ve sorun için geliştirdiğiniz bu yönünüzle çözüm odaklı olursunuz.

  Kitaplar, en güzel kıymetli evraktır. Alınıp satılması değerini asla düşürmez. Aksine bir antika gibi yıllar geçtikçe değerini artırır. Bu yüzden kitap okunmalıdır.