İçeriğe geç

Şeker Hamuru Nasıl Yapılır?

  Şeker hamuru, pasta ve kek süslemelerinde kullanılan yumuşak bir hamurdur. Renklendirilerek, şekillendirilerek ve kesilerek dekoratif tasarımlar yapmak için kullanılır. Hem profesyonel pastacılar hem de evdeki meraklıları tarafından kullanılan şeker hamuru, birkaç basit malzeme ile kolayca hazırlanabilir. İşte, evde şeker hamuru yapmak için gerekli malzemeler ve adım adım tarifi:

  Malzemeler:

  • 1 paket (16 oz) toz şeker
  • 1 yemek kaşığı jelatin
  • 1/4 su bardağı su
  • 1 yemek kaşığı gıda sıvı gliserin
  • 1 yemek kaşığı mısır nişastası veya patates nişastası
  • Gıda boyası (isteğe bağlı)

  Yapılışı:

  1. Jelatin, su ve gıda sıvı gliserini bir kasede karıştırın. Karışımı 10-15 dakika bekletin, jelatinin tamamen çözünmesi için zaman verin.
  2. Ayrı bir kasede, toz şekeri ve nişastayı karıştırın.
  3. Jelatin karışımını, toz şeker ve nişastalı karışıma ekleyin. Tüm malzemeleri bir spatula veya el blenderi kullanarak iyice karıştırın.
  4. Karışımın kıvamını kontrol edin. Eğer karışım çok sertse, birkaç damla su ekleyerek yumuşatın. Eğer karışım çok yumuşaksa, biraz daha şeker ekleyin. Karışımın kıvamı, rulo yapmak için uygun olmalıdır.
  5. Gıda boyası eklemek isterseniz, hamuru renklendirmek için 1-2 damla kullanın ve iyice karıştırın. Eğer birden fazla renk kullanmak isterseniz, karışımı renkli küçük parçalara ayırın ve her parçaya farklı renkler ekleyin.
  6. Karışımı, şekil vermek için uygun bir yüzeye (örneğin bir merdane ya da temiz bir tezgah) yayın. Şeker hamurunu ince bir tabaka halinde açın.
  7. Şekillendirin. Şeker hamurunu kesmek, şekillendirmek ve pasta veya kekin üzerine koymanız gereken tasarımları yapmak için kullanabilirsiniz.

  Şeker hamuru, yapışkanlı bir yapıya sahip olabilir. Bu nedenle, hamuru şekil verirken biraz nişasta veya pudra şekeri ile kaplayın, böylece hamur yapışmaz. Şeker hamurunu, kek veya pasta üzerine yerleştirmeden önce tamamen kuruması için en az 2-3 saat bekletin.

  A'dan Z'ye Yemek Tarifleri Kitabı
  Bu tarif A’dan Z’ye Yemek Tarifleri kitabından alınmıştır. Kitabı Trendyol’dan sipariş vermek için buraya tıklayabilirsiniz.