İçeriğe geç

Sesli Geğirmek Abdesti Bozar Mı?

  Abdest almak İslam dininde oldukça önemli bir konudur. Müslüman bireylerin namaz kılmadan öncesinde ve diğer dini şartları yerine getirmeden abdest almaları gerekir. Abdest almak genel bir temizlik olarak bilinir ve abdestin bozduğu çeşitli durumlar meydana gelebilir. Bu sorulardan biri olan geğirmek abdesti bozar mı sorusu da çok sık merak ediliyor.

  Abdest alırken bireyler vücudundaki belirli uzuvları yıkarlar. Kelime anlamı olarak abdest, el ve su kelimelerinden türemiştir. Abdest, birtakım ibadetleri yerine getirebilmek adına şarttır.  Abdestinizin bozulduğu durumlar varsa tekrardan abdest alınması gerekir. Bu nedenle dine göre abdesti bozan durumları tespit etmek ve buna göre abdest almak, sonrasında abdestin gerekliliklerine dikkat etmek şarttır. Bu nedenle sesli geğirmek abdesti bozar mı veya bu tarz durumların abdesti bozup bozmadığı merak ediliyor.

  Geğirmek Abdesti Bozar Mı Diyanet

  Sürekli ağızdan gaz çıkaran bireyler veya bu anlamda bir rahatsızlığı olanlar Geğirme durumunun abdesti bozup bozmadığını merak etmektedir. Geğirme, midede aşırı şekilde gaz birikiminin sonucunda biriken gazın dışarı atılmasına denir. Bu nedenle vücudun gösterdiği tamamen doğal bir reaksiyon tepkidir. Geğirmek abdesti bozar mı Diyanet görüşleri de çok sık merak ediliyor.

  Geğirmek abdesti bozar mı Hanefi mezhebinde olan kişiler tarafından sorulan sorular arasındadır. Sadece Hanefi değil, abdestin alınması şart olan tüm bireylerin merak ettiği konular arasında görülüyor. Genel olarak baktığımızda vücudun doğal bir döngüsü olarak abdesti bozan bir durum değildir. Abdesti bozan durumlar arasında, işemek veya dışkı çıkartmak gibi durumlar abdesti bozar. Daha bunun gibi birçok durum abdesti bozan durumlar arasındadır fakat geğirmek abdesti bozmaz.

  Geğirmek Namazı Bozar mı?

  Kısaca midede bulunan havanın ağızdan çıkarılması yani geğirmek, abdest bozan bir durum değildir. Aynı zamanda geğirmek namazı bozar mı baktığımızda namazı da bozmaz. Geğirmek abdesti bozan bir durum olmasa da özellikle cemaat ile namaz kılarken bireylerin dikkatli olması ve ağızdan gaz çıkarmamaya özen göstermesi gerekir. Üstelik Kuran’ı Kerim okurken, toplum içinde bu tarz durumlara dikkat edilmesi şarttır.