İçeriğe geç

Sesli Zikir Nasıl Çekilir?

  Yüksek sesle ve dille yapılan zikre sesli zikir denir. Hedef sesi Allah’a değil, derin gaflet uykusuna dalmış olan nefse işittirmektir. Bunun için önce nefis ele alınır. Terbiyeye nefisten başlanır. Daha sora kalbe sıra gelir. Zikir için La ilahe illallah tevhidi tercih edilir. Çünkü kelime i tevhit zikirlerin en faziletlisidir.

  Bundan başka zikir kelimeleri ile de sesli zikir yapılabilir. Hatta bu zikirler tek başına yapılabileceği gibi, toplu halde de yapılabilir.

  Cemaat halinde yapılan zikir, cemaatle kılınan namaz gibi daha faziletli ve daha faydalıdır. Sesli zikirde hedef kalbi uyandırmak, nefsi ıslah etmek, huzuru ele geçirmek ve gerçek tevhit anlayışına ulaşarak Allah Teâlâ’yı yüceltmektir.

  Bütün arifler (k.s), zikrin kamil bir mürşidin gözetiminde, onun nezareti altında yapılmasını faydalı görmüşlerdir. Bunun ilk faydası mürşidin dua ve feyiz desteğidir.

  Mürşitten alınan ders bütün silsiledeki velilerin emaneti olduğundan ayrı bir feyzi ve tadı mevcuttur. İkinci faydası kalbin ve çekilen zikrin kontrol altında olmasıdır.

  Mürşit, kalbin tedavisi için tercih ettiği zikrin artırma veya değişme zamanını takip eder. Bu arada zikir esnasında karşılaşılan halleri ve vücuttaki değişmeleri kontrol eder, gerekli müdahaleyi yapar.

  Kendi başına zikir yapmanın elbette sevabı vardır, fakat ileri safhada şeytanın hileleri de vardır. Kişi yaptığı zikirle nefsini beğenmek, zikirden zevk alıp onu asıl hedef gibi görmek, zikir anında oluşan şeytanı halleri melekten veya Allah’tan zannetmek ve nihayet, zikirle yetinip farz ibadetleri terk etmek gibi tehlikelere düşenler çok olmuştur.

  Bir mürşide talebe olanlar manevi terbiye ve tedavide onun talimatlarına uymalıdır. Bu kimselerin kendi başına farklı zikir seçmeleri, verilen zikri değiştirmeleri, başka zikirlere heves etmeleri şeytandandır. Çünkü bu davranış kalbi dağıtmakta ve önündeki zikirden kişiyi soğutmaktır.

  Zikrini artırmak veya değiştirmek isteyenler bunu mürşidine danışarak yapmalıdır.

  Aksi durumda, ölümcül hastalığına kendi başına teşhis koyan, reçete yazan ve tedavi uygulayan hastanın acı akıbetine düşülür. Bu yüzden sesli zikir nasıl çekilir hakkında iyi bilgi sahibi olmalıyız veya bunu iyi bilen mürşitlerden yardım almalıyız.

  Çünkü bir mürşit nezaretinde terbiye görmeyen kimseler, İslam alimlerinin tercih ve tavsiye ettiği zikirleri çekerlerse güzel olur. Zikir için mürşidin faydası çoktur.

  Yine de mürşidi olmayan kimselerin zikirden uzak kalması doğru değildir. Gizli zikir nedir öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

  Sesli Zikir Nasıl Çekilir Videolu Anlatım