İçeriğe geç

Vird Nedir Nasıl Çekilir? Vird Çekmek Hakkında 6 Husus!

  Vird nedir? Vird, günlük vazife demektir. Her gün belli miktar yapılan zikre de vird denir. Bu zikir belli miktar Kur’an okumak, salavat getirmek ve tövbe istiğfar etmek de olabilir. Vird çekmek kalp için günlük ilaç hükmündedir. Kalbin gafletten uyanması ve şifa bulması için her her gün bu ilacın alınması gerekmektedir. Peki, vird nasıl çekilir?

  Vird, beş vakit namaz gibi Müslümanın hayatına girmelidir. Büyükler ‘virdi olmayanın varidi olmaz’ demişlerdir.

  Varid ne demek? Varid, manevi feyiz ve ilahi hediyeler demektir. Vird, hak yolcusunun ana sermayesidir. Vird çekmek, Allah dostlarının sırrı kabul edilmiştir. O sırra ve Allah dostluğuna ulaşmanın yolu virddir.

  Gafletle de olsa vird çekilmelidir. Gafletle çekilen zikir, hiç çekmeyip terk etmekten daha hayırlı ve kazançlıdır. Çünkü insan farkında olmasa da vücudu o anda Allah’ın zikri ile meşgul olur.

  Vird Ne Zaman Çekilir?

  Vird ne zaman çekilir? Vird dersi yirmi dört saat içinde yapılabilir, ancak zikrin en faziletli vakti sabah ve akşam vakitleridir. Vird dersi için mekruh bir vakit yoktur. Ancak virdle meşguliyet, farz ibadetleri geciktirmemelidir.

  Bütün zamanlar zikir için yaratılmıştır. Allahu Teâlâ’yı sevenler O’nu çok zikrederler. Yüce Rabbimiz ‘Ey iman edenler Allah’ı çokça zikredin’ gibi benzer ayetlerle müminlerden devamlı zikir istiyor. (Enfal 45. Ayet)

  Bu zikirlerin sabah akşam her vakte yayılmasını emrediyor. Kendisini çokça zikreden erkeklere ve kadınlara mağfiret ve büyük bir mükafaat hazırladığını müjdeliyor.(Ahzap 35. Ayet)

  Vird Nasıl Çekilir?

  Vird nasıl çekilir? Vird çekmek için öncelikle güzel bir abdest alınır. Sonra kıbleye karşı edep üzerine oturulur, 33 defa istiğfar çekilir ve gözler kapanır. Dil damağa yapıştırılıp tercihen Allah Allah diye vird çekilir.

  Bu zikri çekmek için vird tesbihi gereklidir. Bu konu hakkında detaylı bilgiyi vird tesbihi nedir nasıl olmalıdır başlıklı yazımı okuyarak öğrenebilirsiniz.

  Nakşibendi Vird Nasıl Yapılır?

  Nakşibendi vird nasıl yapılır? Nakşibendi tarikatında vird çekmek için bir örtü ve iki tesbih gereklidir. Örtünün beyaz olması ve tesbihlerden birinin tahta olması tercih edilmekte olup, tahta olan ile zikir çekilir diğeri ile sayım yapılır.

  Meme ucunun üzerine sol elin işaret parmağı konur sonra geri kalan avuç aşağı sarkıtılır. Sonrasında sağ orta parmak ile baş parmağın arasına tesbih alıp uçlarını birleştirerek sol elin sarkıtmasında ki serçe parmağın denk geldiği yere dik bir şekilde yerleştirilir.

  Vird Çekerken Fatihalar Nasıl Hediye Edilir?

  Daha sonra kalpten otuz üç defa estağfirullah çekilir ve fatiha hediye etme faslı başlar. Bir fatiha okunur ve başta Peygamber Efendimize, alinei ashabına, ehli beytine sonra ilk iki sadata hediye edilir. Böyle böyle 8 adet fatiha okunur ve ikişer ikişer sadatlara hediye edilir.

  Hediye faslı bittikten sonra 5 dakika istimdat rabıtası yapılır. İstimdat rabıtasının ne olduğunu bilmiyorsanız istimdat rabıtası nasıl yapılır başlıklı yazımı okuyabilirsiniz. Bunu öğrendikten sonra genel olarak rabıtanın nasıl yapıldığını ve yaparken neler göründüğünü öğrenmek için rabıta yaparken ne görülür başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

  Fatihalardan ve istimdat rabıtasından sonra artık dil damakta ve baştan aşağı örtü atılmış bir şekilde Allah demeye başlanır. Her Allah dedikçe sağ işaret parmağı ile bir tesbih çekilir.

  100 zikir çektikten ve el imameye geldiği zaman “ilâhi ente maksûdî, ridâke matlûbî” denir. Anlamı “Allah’ım benim maksudum sensin, talebimde senin rızanı kazanmaktır. Her 100 zikir bittiğinde sol eldeki tesbih bir tane ilerletilir.

  Böylelikle 5000 zikir çekmek için sol tesbih ile 50 defa sayım yapılır. 7000 için 70 sayım ve böyle böyle zikir sayısına göre vird çekilmeye devam edilir.

  Zikir sayılarını bu işin ehilleri olan Allah dostları ve onların yetki verdikleri görevliler belirler. Kendi başına belirlenen sayılarla çekilen virdler faydadan çok zarar getirmektedir.

  Çünkü hastaya hangi ilacın, hangi dozda ve kaç gün içmesi gerektiği ancak doktor iyi bilir.

  Gafletsiz Vird Nasıl Çekilir?

  Alimler gafletsiz vird çekmek ve Allah’ı çokça zikreden kimselerden olmak için önce beş vakit namazın hakkıyla kılınması gerektiğini söylemişler ve günde ne kadar Allah akla geliyorsa o kadar gafletsiz vird çekileceğini vurgulamışlardır. Daha fazla bilgi için gafletsiz vird nasıl çekilir başlıklı yazımı okuyabilirsiniz.

  Büyük müfessir İbnu Abbas (r.a) şöyle der: Allahu Teâlâ, zikir için belli bir miktar ve zaman belirtmeden: ‘Ey iman edenler! Allah’ı ayakta, otururken ve yanınız üzerine yatarken çokça zikrediniz.’ emrini vermiştir.

  Zikri terk etmek için aklın baştan gidip kulun deli olması dışında hiçbir özrü kabul etmemiştir.

  Bu ayette Yüce Allah sanki şöyle diyor: “Ey müminler! Gece, gündüz, karada, denizde, mukim iken, seferde, zengin ve fakirlik hallerinizde, sıhhat ve hastalık durumlarında, gizli, açık her halde Allah’ı zikredin. Onu sabah akşam tesbih edin. Böyle yaparsanız, Allah size rahmet eder, melekler de sizin için dua ve istiğfar ederler.

  Vird İle İlgili Hadisi Şerif

  Peygamber Efendimiz ﷺ ümmetinin zikir delisi olmasını istiyor ve şöyle emrediyor: Yüce Allah’ı çokça zikredin ki, insanlar size deli desinler. (Hadisi Şerif (Ahmed, Müsned, 3, 68)

  Demek ki, Yüce Allah’ın velisi olmak için zikrin delisi olmak gerekiyor. İnsanların deli demesi, zikir ehlinin ileri seviyede ki itaat, cömertlik, mertlik ve iyilik sahibi olmasından kaynaklanıyor.

  Çünkü gerçek zikir ehlinin kalbi, Yüce Allah ile öyle bir huzur bulmuş ve kuvvet kazanmıştır ki, her şeyden çok sevdiği ve zikrettiği Yüce Mevla’sı yolunda canını, malını, bütün imkanlarını ortaya koyar. Gerçek aşık, kendisi için değil, sevgilisi için yaşar. Kendini değil onu düşünür.

  Vird çekmek ne demek konusunu bilmeyip böyle bir kimseyi görenler, kendileri ile kıyas ederler, hiç bir şekilde onlara benzemediğini görünce ona deli derler. Halbuki gerçek akıllı odur, deli ise diğerleri.

  Vird Nedir & Nasıl Çekilir Videolu Anlatım
  Vird Çekerken Ne Düşünmeliyiz?
  Vird Dersi Nasıl Çekilir Nakşibendi
  Vird Adabı: Vird Çekiyorsanız Bu Videoyu İzlemelisiniz
  Vird Ne Zaman Çekilir? Hangi Saatte Vird Çekilmelidir?